html>
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Akcje ratownicze osp Pakosław Akcje ratownicze OSP Pakosław Akcje ratownicze OSP Pakosław Akcje ratownicze OSP Pakosław Akcje ratownicze OSP Pakosław

Akcje ratownicze w 2017 roku


29.10.2017

Nasza jednostka została wezwana do usunięcia drzewa z drogi pomiędzy Pakosławiem a Sowami. Utrudnienia w ruchu trwały około 30 minut.

27.10.2017

W godzinach popołudniowych naszą jednostkę wezwano do kolizji dwóch samochodów koło myjni w Pakosławiu na ulicy Kolejowej. Nikomu z biorących udział w zdarzeniu nic się nie stało. Naszym zadaniem było posprzątanie resztek pokolizyjnych i pomoc w załadowaniu uszkodzonych aut na lawety.

05.10;06.10;07.10;08.10.2017

W tych dniach nasza jednostka była wzywana do powalonych i złamanych drzew, które zostały uszkodzone podczas przechodzenia orkanu przez nasz powiat.

21.08.2017

Przed godziną 21 zostaliśmy zadysponowani do pożaru sadzy w miejscowości Zaorle. Akcja gaśnicza trwała około 1 godziny

11.08.2017

Kilka minut po godzinie 19 powiat rawicki nawiedziła nawałnica, która wyrządziła ogromne straty w całym powiecie. W naszej gminie uszkodzonych zostało kilkanaście dachów, zawaleniu uległo kilka stodół oraz zostało powalonych kilkadziesiąt drzew. Nasza OSP brała udział w usuwaniu drzew, zbezpieczaniu dachów przed deszczem do godziny 24.Byliśmy rónież wezwani do podania tlenu choremu na astmę ponieważ jego aparat, którym dysponuje działa tylko na prąd a w tym okresie była duża przerwa w dostawie prądu. Również 12 sierpnia usuwaliśmu drzewa, które były oparte o budynki mieszkalane oraz o kościół parafialny w Pakosławiu.

Zdjęcia po przejściu nawałnicy


10.08.2017

10 minut przed godziną 5 nasza jednostka została wezwana do zalanego podwórza w Golejewku. Zalanie było skutkiem mocnej burzy, która przeszła przez powiat rawicki. Woda mogła się wedrzeć do domu mieszkalnego, dlatego przy pomocy pompy pływającej szybko ją wylaliśmy.

09.08.2017

Kilkanaście minut przed godziną 12 zostaliśmy zadysponowani do pożaru budynku w miejscowości Kubeczki. Po dotarciu pod wskazany adres okazało się, że palą się śmieci za budynkiem gospodarczym a nad całąścią czuwał właściciel posesji. Właściciel został ukarany mandatem karnym za nie zachowanie odpowiednich odległości od budynków i lasów

27.05.2017

Kilkanaście minut przed godziną 20 PSK wezwało nas do plamy oleju na ulicy Podgórze w Pakosławiu. Na miejscu okazało się, że plama oleju rozciąga się na długości około 30 m. Po zneutralizowaniu oleju za pomocą dyspergentów i oczyszczeniu drogi ze śliskiej mazi wróciliśmy do bazy.

24.05.2017

Kilka minut przed północą zostaliśmy zadysponowani do kolizji drogowej pomiędzy Osiekiem (gm. Pakosław) a Borkiem (gm. Jutrosin). Po dotarciu na miejsce zdarzenia okazało się, że prawdopodopnie na skutek zaśnięcia za kierownicą 19-latek kierujący vw golfem wypadł z drogi i dachował. Natychamist przystąpiliśmy do udzielania pierwszej pomocy kierowcy, który nadal znajdował się w pojeździe. Po wstępnym rozpoznaniu stanu poszkodowanego, za pomocą deski ortopedycznej został wyciągnięty z samochodu i przekazany ZRM. Nastolatek doznał ogólnych potłuczeń ciała. Droga była częściowo nieprzejezdna przez około 2 godziny. Na miejscu pracowali ochotnicy z Pakosławia, Jutrosina oraz strażacay zawodowcy z JRG Rawicz. A ponadto ZRM z Rawicza oraz policjanci z Komendy Powiatowej w Rawiczu

16.04.2017

W wielkanocne południe zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego na drodze pomiędzy Pakosławiem a Dubinem. Po dojeździe do miejsca zdarzenia okazało się, że zderzyły się fiat seicento z daewoo matiz. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przystąpiliśmy do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym.Informacja o aucie osobowym, które wpadło do przydrożnego rowu, wpłynęła z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego do Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu o godz. 12.06. Jadący oplem astrą 22-latek z gminy Rawicz nie dostosował prędkości do panujących warunków. Auto wpadło do rowu - prawdopodobnie na skutek awarii opony. Na miejscu zatrzymał się 50-latek, który kierował daewoo. Wtedy doszło do kolejnej kraksy. 77-letni mieszkaniec gm. Pakosław kierujący fiatem seicento podczas manewru omijania nie zachował bezpiecznej odległości i uderzył w tył daewoo matiza. Znane są obrażenia trojga osób, które trafiły do szpitala. Pasażerka daewoo doznała stłuczenia głowy, kierowca fiata - stłuczenia klatki piersiowej, a pasażerka fiata - złamania kości piszczelowej prawej. Kierujący wszystkimi pojazdami byli trzeźwi.

Zdjęcia z wypadku pod Osiekiem


11.04.2017

Kilkanaście minut po godzinie 9 zostaliśmy zadysponowani do Gimnazjum Gminnego w Pakosławiu. Ze wstępnych informacji uzyskanych od PSK dowiedzieliśmy się, że została rozlana jakaś nieznana substancja w jednym z pomieszczeń w Gimnazjum. Po dojeździe do miejsca zdarzenia okazało się ,że uczniowe i pracownicy zostali już ewakuowani na salę sportową (176 osób). Od samego początku przystąpiliśmy do udzielania pierwszej pomocy osobom, które zaczęły się uskarżać na bóle głowy, nudności. Zaczęliśmy podawać tlen medyczny. Z biegiem minut osób z dolegliwościami zaczęło przybywać. W kulminacyjnym momencie było ich 32. W międzyczasie do Pakosławia ściągnięto jednostkę ratownictwa chemicznego z Ostrowa Wielkopolskiego. Jedna osoba została przetransportowana do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Łącznie, 10 gimnazjalistów zostało odwiezionych do szpitali w Rawiczu, Gostyniu, Krotoszynie i Ostrowie Wielkopolskim. Nieznaną substancją okazał się środek do odstraszania dzików.

Zdjęcia z akcji w Gimnazjum w Pakosławiu.18.03.2017

Kilkanaście minut przed południem zostaliśmy zadysponowani do pożaru kotłowni domu jednorodzinnego w Goreczkach Wielkich (gm.Pakosław). Po naszym przyjeździe okazało się, że pożar zostal ugaszony przez właściciela domu za pomocą węża ogrodniczego. Po sprawdzeniu czy nie ma jeszcze zarzewi ognia i po oddymieniu pomieszczenia zakończyliśmy działania. Ogień powstał na skutek zwarcia instalacji elektrycznej.

16.02.2017

Po godzinie 18 zadysponowano naszą OSP do posprzątania resztek pokolizyjnych na ulicy Dubińskiej w Pakosławiu. W kolizji uczestniczyły ciągnik rolniczy oraz ford focus. Naszym zadaniem było zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz posprzątanie po kolizji.

10.02.2017

Kilka minut po godzinie 15 nasza jednostka została powiadomiona o pożarze kotłowni na ulicy Lipowej w Pakosławiu. Po dotarciu na miejsce zdarzenia, zastaliśmy kłeby dymu wydobywające się z kotłowni z budynku jednorodzinnego. Część ognia była już ugaszona przez domowników za pomocą gaśnic samochodowych. Natychmiast podaliśmy prąd wody w celu całkowitego zgaszenia zarzewi ognia. Przystąpiliśmy również do udzielania pierwszej pomocy jednemu z domowników, który był najbliżej pożaru i podtruł się dymem. Przybyłe na miejsce pogotowie ratunkowe zabrało mieszkańca domu na obserwację do szpitala. Akcja trwała około 1,5 godziny.

19.01.2017

Kilka minut po godzinie 11 zostaliśmy zadysponowani do pożaru sadzy w kominie w miejscowości Zaorle. Akcja gaśnicza trwala około 1 godziny.

Strona główna


Akcje ratownicze w 2016 roku


06.12.2016

Kilkanaście minut przed 5.00 zostaliśmy zadysponowani do pożaru budynku gospodarczego w miejscowości Chojno. Natychamiast udaliśmy się pod wskazany adres.Na miejscu okazało się, że pali się budynek gospodarczy z blaszanym garażem i kotłownią. Przed przybyciem jednostek właściciel wyjechał pojazdem z garażu, którego części: tylna lampa, zderzak i klapa zdążyły już ulec opaleniu. Dodatkowym zagrożeniem były składowane tam dwie butle z gazem propan-butan. Całkowitemu spaleniu uległa kotłownia, poszycie dachowe oraz kotłownia sąsiadów. Spaliły się też dwie kosiarki, rębak, rower i zamrażarka.

Zdjęcia z pożaru.25.11.2016

Niebezpieczne zdarzenie miało miejsce w piątkowy poranek w Sworowie (gm. Pakosław). Dyżurnego Komendy Powiatowej PSP w Rawiczu o prawdopodobieństwie pojawienia się tlenku węgla w jednym z tamtejszych budynków mieszkalnych, poinformował dyspozytor medyczny z Leszna. Na miejsce pojechali strażacy z OSP w Sworowie, OSP w Pakosławiu oraz z KP PSP w Rawiczu ze specjalnym urządzeniem do monitorowania składu powietrza. Zanim dotarł Zespół Ratownictwa Medycznego, strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy 34-letniej kobiecie poprzez podanie jej tlenu medycznego, a także wspólnie z obecnymi na miejscu finkcjonariuszem Policji i przedstawicielką Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pakosławiu otoczyli opieką dzieci w wieku 4, 10 i 13 lat. Lekarz zdecydował o przewiezieniu całej czwórki do szpitala. Detektor wielogazowy nie wskazał obecności tlenku wegla w żadnym z pomieszczeń, a to zapewne dlatego, że wcześniej zostały one porządnie przewietrzone.

13.11.2016

Kilkanaście minut po godzinie 20 zostaliśmy zadysponowani do pożaru stogu słomy na posesji przy ulicy Olbina w Pakosławiu. Po dotarciu pod wskazany adres naszym oczom ukazał się palący stóg, który zagrażał pobliskim budynkom gospodarczym, ponieważ słoma była składowana w odległości bliższej niż 30 metrów. Natychmiast przystąpiliśmy do gaszenia stogu a druga rota zlewała szczyt budynku aby on też nie uległ zapaleniu. Po kilku minutach na miejsce dojechały kolejne jednostki (OSP Chojno, OSP Słupia Kapitulna oraz JRG Rawicz). Po wstępnym przygaszeniu ognia, przystąpiliśmy do wywozu słomy na pobliskie pole i kompletne dogaszanie palącej się tam słomy. Nieocenionym w tym momencie była pomoc sąsiada, który przy pomocy ciągnika z ładowaczem czołowym usuwał spaloną słomę na pole. Straty oszczacowano na 2000 zł a udało się uratować mienie o wartości 500,000 zł. Prawdopodobną przyczyną pożaru była zaprószenie ognia przez osoby nieznane.
Foto dzięki uprzejmości portalu -"rawicz24.pl"30.10.2016

O godz.18.00 PSK wysłało Nas do pożaru kontenera na śmieci na miejscowym cmentarzu. Po dotarciu na miejsce zdarzenia podaliśmy 1 prąd wody w celu ugaszenia ognia, który objął tylną częśc kontenera. Akcja trwała około 1 godziny.


21.10.2016

O godzinie 00.32 zostaliśmy zaalarmowani przez PSK do pożaru suszarni w miejscowości Ostrobudki. Po dojeździe do miejsca pożaru okazało się ,że pali się konstrukcja dachu wraz skałdowanymi tam płodami rolnymi. Natychmiast podaliśmy prądy wody w celu ugaszenia zarzewi ognia, ale niestety pożar już zdążył strawić 5 ton zboża oraz 7 ton kukurydzy, agregat prądotwórczy oraz instalację elektryczną. Na tyle szybko udało się opanować ogień, który nie zdażyl się rozprzestrzenić na inne budynki. Straty wyceniono na około 30000 zł. Prawodopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalcji elektrycznej.

Zdjęcia oraz video z pożaru.03.09.2016

O godzinie 2.49 zostaliśmy poproszeni o pomoc podczas poszukiwania zaginionej osoby, która opuściła lokal gastronomiczny w Pakosławiu nie powiadamiając o tym rodziny ,która była z nim. Zaginiony choruję na cukrzycę i istniało prawdopodobieństwo, że zapadł na śpiączkę cukrzycową i grozi mu śmierć. Po przybyciu na miesjce odprawy i wysłuchaniu meldunków zostaliśmy poinformowani ,że zaginiony się odnalazł cały i zdrowy przez patrol policji.


02.09.2016

Zadysponowano nas do pożaru słomy na polu w Pakosławiu. Na miejscu okazało się, że ogniem jest objęte około hektar ścierniska. Natychamist podaliśmy prądy wody, a ogień zgaszono po kilkunastu minutach od przybycia. Właściciela pola ukarano mandatem w wysokości 100 zł za nielegalne wypalanie.


24.08.2016

Fałszywy alarm w Pałacu w Pakosławiu


21.08.2016

Około 0.30 w nocy z soboty na niedzielę zostaliśmy zadysponowani do pożaru ozdób dożynkowych w Pakosławiu. Natychmiast udaliśmy się pod wskazane miejsce. Po przybyciu rozpoczęliśmy gaszenie sterty słomy, z której były wykonane ozdoby. W odległości około 30 metrów od pożaru stał budynek, na który mógł się przenieść pożar. Niestety podczas pożaru ucierpiała około 100 letnia czarna sosna pod którą bezpośrednio stały ozdoby. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia przez nieznane osoby.

Zdjęcia oraz video z pożaru.


15.08.2016

Kilka minut po godzinie 1 w nocy Nasza jednostka została zaalarmowana przez PSK do pożaru słomy na polu międzu Ostobudkami(gm. Pakosław) a Konarami(gm. Miejska Górka). Na miejscu zastaliśmy płonący balot. Szybko podaliśmy prąd wody aby połomienie nie rozprzestrzeniły się na stojące w pobliży inne baloty. Ogień opanowano po kilku minutach od podania prądu wody.

14.08.2016

W niedzielne popołudnie zadysponowano Nas do pożaru lasu w obrębie miejscowości Pakosław. Po dotarciu na wskazane miejsce okazało się, że ogniem jest objęte 25 m2 poszycia leśnego. Ogień ugaszono po kilku minutach.


24.07.2016

W niedzielne przedpołudnie zadysponowano nas do powalonego drzewa na ulicy Parkowej w Pakosławiu.Na miejscu zdarzenia okazało się ,zę przewróciło się drzewo a upadając zerwało linie energetyczną. Przed usunięciem drzewa poczekaliśmy na pogotowie energetyczne, żeby odcięło prąd w zerwanej lini a następnie odtarasowaliśmy drogę. Akcja trwała około 1 godziny.


23.07.2016

Kilkanaście minut przed godziną 14 zostaliśmy zaalaramowani do pożaru samochodu osobowego na ulicy Dubińskiej w Pakosławiu. Po dojeździe do miejsca zdarzenia okazało się, że w płomieniach stoi renault laguna. Pożarem objęte już było wnętrze samochodu oraz cała komora silnika. Natychmiast przystąpiliśmy do gaszenia auta i już po kilku minutach ogień został ugaszony.Jeszcze przed naszym przyjazdem właściciel auta podjąl próbę ugaszenia za pomocą gaśnicy samochodowej ale nie przynioslo to rezultatu. Najprawdopodobniej doszło do zwarcia instalacji elektrycznej w komorze silnika.Droga powiatowa Rawicz- Dubin była zablokowana przez 1 godzinę.
16.07.2016

Fałszywy alarm w Pałacu w Pakosławiu


14.07.2016

Nad powiatem rawickim przeszły intensywne opady deszczu, które mogły przekroczyć 100 mm/24h. W naszej miejscowości podtopieniu uległ rewir dzielnicowch oraz kilka gospodarstw prywatnych, z których za pomocą pomp wympompowaliśmy wodę z zalanych obór i korytarzy.15.06.2016

Około 10.30 zostaliśmy powiadomieni przez PSK o prawdopodobnym pożarze lasu w okolicach Sworowa. Natychmist udaliśmy się na wskazane miejsce, gdzie okazało się ,że dym pochodzi od wypalanych śmieci w bliskim sąsiedztwie lasu, co mogło wywołać faktyczny pożar. Śmieci zostały szybko ugaszone aby nie doszło do rozprzestrzenienia się ognia.


29.05.2016

Tuż po godzinie 18 zostaliśmy zadysponowani do kolizji drogowej, która miała miejsce na skrzyżowaniu ulic Młyńskiej i Kolejowej w Pakosławiu. Po dojeździe do miejsca zadarzenia okazało się ,że zderzyły się tam dwa auta- audi a3 oraz volkswagen golf. Natychmiast przystąpiliśmy do udzielania pierwszej pomocy pasażerce golfa ,która uskrażała się na ból w klatce piersiowej. Po kilku minutach przekazaliśmy ją pod opiekę ZRM z Rawicza. My przystąpiliśmy do kierowania ruchem na miejscu zdarzenia , a także usunęliśmy resztki pokolizyjne. Na miejscu działały następujące służby: OSP Pakosław, JRG Rawicz, ZRM Rawicz oraz policja.
Foto dzięki uprzejmości portalu -"rawicz24.pl"


09.03.2016

Fałszywy alarm w pałacu w Pakosławiu


26.02.2016

Fałszywy alarm w pałacu w Pakosławiu


04.02.2016

W okolicy Osieka (gm.Pakosław) około godziny 11 kierowca samochodu marki fiat punto stracił panowanie nad kierownicą i zjechał do przydrożnego rowu. Natychmiast po dojeździe udzieliliśmy pomocy medycznej poszkodowanym a po dotarciu na miejsce zdarzenia ZRM przekazaliśmy je pod opiekę lekarza. Na miejscu wypadku kierowaliśmy ruchem drogowym oraz zabezpieczaliśmy miejsce zdarzenia.

Zdjęcia oraz video z wypadku.


25.01.2016

Kilkanaście minut po godzinie 21 zostaliśmy wezwani do pożaru budynku gospodarczego w Chojnie (gm.Pakosław). Po dojeździe do miejsca pożaru, okazało się że pali się 5 m2 powierzchni dachu na tym budynku.Do momentu przyjazdu wozów strażackich, sąsiedzi przy użyciu węża ogrodniczego próbowali gasić pożar. Po dogaszeniu pożaru strażacy zdemontowali nadpalone deski i papę.


17.01.2016

Około 12.40 PSK wysłało Nas do pożaru kontenera na śmieci na miejscowym cmentarzu. Po dotarciu na miejsce zdarzenia podaliśmy 1 prąd wody w celu ugaszenia ognia, który objął przednią częśc kontenera. Akcja trwała około 1 godziny.


04.01.2016

Tuż przed godziną 24 nasza jednostka została wezwana do pożaru w Pałacu w Pakosławiu. Po dotarciu do obiektu okazało, się że jest to fałszywy alarm wysłany przez czujkę dymu do PSK w Rawiczu. Był to już piąty alarm fałszywy w tym obiekcie w ciągu ostatniego roku. Po sprawdzeniu czy to faktycznie był alarm fałszywy udaliśmy się do remizy.


01.01.2016

Kilkanaście minut po godzinie 8 rano zostaliśmy zadysponowani do pomocy druhom z Jutrosina przy gaszeniu starej bombkarni przy ulicy Polnej w Jutrosinie.


Akcje ratownicze w 2015 roku


30.12.2015

Około godziny 20.10 PSK zawiadomiło Nas o pożarze drzewa w parku , który znajduje się na terenie Stadniny Koni w Golejewku. Po dotarciu na miejsce pożaru, zastaliśmy w płomieniach około 20 metrowe drzewo, które było objęte w całości ogniem. Natychmiast przystąpiliśmy do działań gaśniczych, polegających na podaniu 1 prądu wody.


23.12.2015

Nasza jednostka została zadysponowana do pożaru sadzy w kominie w miejscowości Golejewko (gm. Pakosław). Po dojeździe do miejsca zdarzenia okazało, się że pożar już został ugaszony przez domowników. Naszym zadaniem było sprawdzenie czy nie ma ponownego zagrożenia pożarem oraz przekazanie miejsca zdarzenia pod nadzór domowników.

18.12.2015

Około 10.30 nasza jednostkę zadysponowoano do wypadku drogowego w miejscowości Chojno (gm. Pakosław). Gdzie na skrzyżowaniu dróg łaczącej Pakosław z Rawiczem oraz Pakosław z Miejską Górką zderzyły się auta: fiat seicento oraz peugeot 806. W wyniku zdarzenia pasażerka fiata seicento została zakleszczona w aucie i przy pomocy narzędzi hydraulicznych strażacy wydobyli ją z wnętrza pojazdu i przekazali zespołowi pogotowia ratunkowego. Do szpitala zostało w sumie odwiezionych 4 uczestników zdarzenia. W działaniach ratowniczych uczestniczyli strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Rawiczu oraz zastępy z Ochotniczych Straży Pożarnych w Chojnie, Pakosławiu i Słupi Kapitulnej, dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KP Policji w Rawiczu oraz policyjna grupa dochodzeniowa.
Foto dzięki uprzejmości portalu -"rawicz24.pl"

12.12.2015

Tuż po godzinie 13 zostaliśmy wezwani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania do wypadku drogowego, który miał miejsce na łuku drogi w miejscowości Sworowo (gm. Pakosław). Po dojeździe do miejsca zdarzenia okazało się ,że zderzyły się tam dwa pojazdy: toyota oraz lancia. Natychamiast przystąpiliśmy do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanej, którą była pasażerka toyoty. Pasażerka z ogólnymi potłuczeniami, nie zagrażającymi życiu, została zabrana przez przybyły zespół pogotowia ratunkowego na badania do szpitala. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i odcięciu dopływu prądu w autach, czekaliśmy na wyjaśnienie sprawy przez rawickich policjantów. Po wykonanych czynnościach przez grupę dochodzeniową, pomogliśmy załadować auta na lawety oraz posprzątaliśmy resztki pokolizyjne.Foto dzięki uprzejmości portalu -"rawicz24.pl"

27.09.2015

W niedzielny wieczór tuż po godzinie 20 nasza jednostka została wezwana do pożaru budynku gospodarczego w miejscowości Zaorle (gm. Pakosław). Po dotarciu na miejsce zdarzenia ogniem był już objęty cały budynek. Natychmiast przystąpiliśmy do obrony budynków przylegających oraz do gaszenia bel słomy oraz przyczepy, które znajdowały się w środku. Do działań zostało skierowanych w sumie 6 zastępów straży pożarnej ( 4 jednostki OSP:Pakosław, Zaorle, Szkaradowo, Sowy oraz 2 zastępy z JRG Rawicz). Po wstępnym dogaszeniu bel słomy, przy pomocy sąsiadów i ich sprzętu rolniczego, przystąpiliśmy do usuwania słomy ze stodoły i usunięciu spalonej przyczepy. Dogaszanie słomy odbywało się już na pobliskim polu. Ostatni zastęp OSP zjechał do bazy kilkanaście minut po północy.
Foto dzięki uprzejmości portalu -"rawicz24.pl"

27.08.2015

O godzinie 12.32 zostaliśmy wezwani do pożaru suchych traw na rowie w miejscowości Golejewko. Ogniem było objęte około 500 m2. Pożar udało się szybko ugasić. Po kilku godzinach zostaliśmy ponownie wezwani do Golejewka. Tym razem pożarem było objęte 35 arów ścierniska. Również pożar szybko ugaszono. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia było zaprószenie ognia przez osoby nieznane.

26.08.2015

W nocy dźwięk syreny zbudził Nas do zdarzenia, które miało miejsce na drodze pomiędzy Pakosławiem a Golejewkiem. Przyczyną zdarzenia było zderzenie się samochodu marki opel z sarną. Naszym zadaniem było posprzątanie resztek pokolizyjnych oraz pomoc w załadowaniu auta na autolawetę. Sarna padła natomiast kierowca opla wyszedł z opresji bez szwanku.

09.08.2015

Tuż przed godziną 11.30 zostaliśmy wezwani do pożaru zabytkowego Pałacu w Pakosławiu. Po dojeździe do miejsca zdarzenia i dokładnych oględzinach obiektu okazalo się ,że był to fałszywy alarm. Alarm został załączony przez system przeciwpożarowy, który jest zainstalowany na obiekcie.

07.08.2015

W upalne południe PSK wezwalo nas do pożaru ścierniska w Zaorlu (gm. Pakosław). Po dojeździe okazało się ,że ogniem objęte jest ok.0,5 ha ścierniska. Pożar szybko ugaszono. Na miejscu działali: OSP Zaorle, OSP Pakosław, OSP Szkaradowo oraz JRG Rawicz.

10.07.2015

Zostaliśmy wezwani do kolizji dwóch aut na drodze pomiędzy Pakosławiem a Golejewkiem. Na miejscu zdarzenia okazało się ,że mieszkanka gminy Rawicz nie zachowała należytej ostrożności podczas manewru omijania i doprowadziła do zderzenia z samochodem marki renault, w którym to podróżowała 30-letnia mieszkanka Rawicza. Natychmiast przystapiliśmy do udzielenia 30-latce pomocy medycznej, a po przyjeździe Pogotowia Ratunkowego została ona przewieziona na badania do szpitala, po ktorych okazało się, że ma tylko ogólne potłuczenia ciała. Posprzątaliśmy resztki pokolizyjne i udaliśmy się do bazy.

18.06.2015

Przed południem zostaliśmy poinformowani przez mieszkańców, że na ulicy Leśnej rozciąga się plama oleju o długości około 300 metrów. Po zgłoszeniu do PSK udaliśmy się na miejsce zdarzenia i zaczęliśmy usuwać plamę za pomocą sorbentów i płynów neutralizacyjnych.11.04.2015

W dzisiejsze ciepłe popołudnie zostaliśmy wezwani przez PSK do pożaru nieużytków przy drodze łączącej Osiek (gm. Pakosław) a Borek (gm. Jutrosin). Po dotarciu na miejsce zdarzenia pożarem objęte było okolo 100 m2 traw natomiast ogólny obszar wypalonej trawy wynosił około 200m2. Natychmiast przystapiliśmy do podania wody na obszary palące się a następnie po ugaszeniu przelaliśmy całe pogorzelisko oraz bliskie obszary wkoło w celu uniknięcia ponownego wzniecenia się pożaru. Najprawdopodobniej pożar był skutkiem wypalania suchych traw. Jak widać na nic zdają się apele Straży Pożarnej o nie wypalanie traw, bo grozi to jak widać wybuchem pożaru. W tym przypadku skończyło się to bez strat materialnych, ale są takie przypadki gdzie ginie w nich człowiek.21.03.2015

Dokładnie w samo poludnie zostaliśmy wezwani do pożaru zabytkowego Pałacu w Pakosławiu. Po dojeździe do miejsca zdarzenia i dokładnych oględzinach obiektu okazalo się ,że był to fałszywy alarm. Alarm został załączony przez system przeciwpożarowy, który jest zainstalowany na obiekcie.

19.02.2015

Około godziny 12 zostaliśmy wezwani do pożaru zabytkowego Pałacu w Pakosławiu. Po dojeździe do miejsca zdarzenia i dokładnych oględzinach obiektu okazalo się ,że był to fałszywy alarm. Alarm został załączony przez system przeciwpożarowy, który jest zainstalowany na obiekcie.

15.02.2015

W niedzielny poranek zostaliśmy wezwani do wypadku drogowego na ulicy Dubińskiej w Pakosławiu. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastaliśmy tam przewróconego na dach opla astrę, ktorą podróżował 22 latek z gminy Jutrosin. Na przydrożnym rowie siedział kierowca auta, który podczas wypadku doznał obrażeń głowy. Natychmiast zajęliśmy się zaopatrzeniem ran głowy oraz wsparciem psychicznym poszkodowanego. Po kilku minutach na miejscu wypadku zjawiła się karetka pogotowia, której przekazaliśmy rannego kierowcę. Następnie zajęliśmy się kierowaniem ruchem drogowym oraz sprzątnięciem resztek pokolizyjnych oraz usunięciu płynów eksploatacyjnych. Utrudnienia na trasie Pakosław-Jutrosin trwały około 1 godziny. Na miejscu pracowali także policjanci z rawickiej komendy.
Foto 1,2,3- "Życie Rawicza"; 4,5,6 - dh. Michał Wawrzyniak


05.01.2015

W godzinach południowych zostaliśmy wezwani do kolizji drogowej na drodze powiatowej pomiędzy miejscowością Osiek a Borek k. Dubina. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że na śliskiej drodze kierowca samochodu osobowego nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i wypadł z drogi do pobliskiego rowu , gdzie znalazł się na dachu. Na szczęście nikomu nic się nie stało i kierowca wyszedł bez szwanku. Naszym zadaniem było zabezpieczenia miejsca zdarzenia oraz pomoc przy załadunku auta na lawetę pomocy drogowej. Utrudnienia na drodze trwały okolo 1 godziny.

Akcje ratownicze w 2014 roku


12.09.2014

W dniu dzisjejszym zostaliśmy zadysponowani do udzielenia pomocy mężczyźnie, który upadł podczas jazdy na rowerze w miejscowości Golejewo, ponieważ wszystkie zespoły pogotowia ratunkowego były zajęte. Po dojeździe do miejsca zdarzenia okazało się, że mężczyzna prawdopodobnie dostał ataku padaczki i przewrócił się na ziemię uderzając głową w podłoże, ale zachował oddech oraz przytomność. Natychmiast opatrzyliśmy powstałą w wyniku upadku ranę głowy oraz podaliśmy tlen medyczny oraz okryliśmy go folią "życia". Po kilku minutach udzielenia przez nas pomocy na miejscu zdarzenia pojawaiła się karetka i zabrala mężczyznę do szpitala na badania.

11.08.2014

W dniu dzisiejszym kilka minut po godzinie 16.30 zostaliśmy zadysponowani do pożaru wiaty ze słomą do miejscowości Zmysłowo (gm. Jutrosin). Natychmiast udaliśmy się na pomoc druhom z gminy Jutrosin w walce z szalejącym żywiołem. Po dotarciu na miejsce zdarzenia okazało się, że w ogniu jest wiata ze składowaną tam słomą i sianem. Także do tej wiaty przylegał warsztat, który był także zagrożony spaleniem. Naszym zadaniem było dogaszanie spalonej słomy, która za pomocą ładowarki teleskopowej była wywożona na teren wolny od zagrożenia pożarowego i tam składowana oraz przelewana wodą. W akcji gaszenia brału udział następujące jednostki: JRG Rawicz, OSP Jutrosin, OSP Szkaradowo, OSP Śląskowo, OSP Dubin, OSP Pakosław oraz patrol policji z rewiru dzielnicowych w Pakosławiu.

03.08.2014

W dniu dzisiejszym zostaliśmy wezwani do pożaru drzewa w miejscowości Osiek. Po dotarciu na miejsce zdarzenia okazało się, że pali się wierzba, w którą uderzył piorun podczas burzy. Przystąpiliśmy do gaszenia pożaru. Już po kliku minutach pożar został opanowany i ugaszony.
02.08.2014

W dniu dzisiejszym kilkanaście minut po godzinie 9 zostaliśmy zadysponowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania do zabezpieczenia lądowiska dla helikoptera medycznego. W tym celu udaliśmy się na miejsce wyznaczone na lądowisko w naszej gminie. Jest nim boisko przy hali sportowej. Helikopter ratowniczy podejmował na nim 18-latka, który doznał poważnego urazu ręki na terenie jednego z zakładów stolarskich. Na miejscu pracowali także strażacy z JRG Rawicz.

28.07.2014

Po godzinie 18 zostaliśmy zadysponowani do pożaru stoga słomy w Sielcu Starym (gm. Jutrosin). Po dojeździe do zdarzenia stóg znajdował się już całkowicie w płomieniach, a przyczyną zapalenia było uderzenie pioruna. Naszym zadaniem była ochrona przed rozpstrzenieniem się ognia na pobliskie zboże oraz zlewanie stogu wodą w celu przytłumienia pożaru.

23.07.2014

Kilkanaście minut po południu zostaliśmy zadysponowani do pożaru słomy na polach w okolicach Kubeczek. Po dotarciu na miejsce zdarzenia okazało się, że pożar już opanowano, dzięki szybkiej reakcji mieszkańców, którzy oborali część palącą się od nie palącej oraz podaniu prądów gaśniczych z wozu bojowego OSP Sworowo, które jako pierwsze dotarło do pożaru. Naszym zadaniem było przelanie pogorzeliska oraz schłodzenie podwozia kombajnu, który zbytnio nie ucierpiał. Prawdopodobną przyczyną pożaru było wypadnięcie iskry z maszyny rolniczej. Spaleniu uległo około 70 arów słomy.
21.07.2014

W godzinach popołudniowych doszło do kolizji drogowej pomiędzy Golejewkiem a Golejewem. Kierująca samochodem marki peugeot 206 z nieustalonych przyczyn zjechała na lewy pas jezdni i uderzając w drzewo dachowała autem, blokując całą jezdnię. Autem podróżowały dwie kobiety. Kierująca autem nie doznała zbyt poważnych obrażeń oprócz ogólnych potłuczeń ciała, lecz druga kobieta doznała obrażeń głowy i barku oraz nabawiła się ogólnych potłuczeń ciała. Natychamiast po dotarciu na miejsce zdarzenia przystapiliśmy do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym oraz do zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Obydwie kobiety zostały przewiezione do szpitala przez przybyły na miejsce Zespół Pogotowia Ratunkowego. Na miejsce zdarzenia zadysponowano także 2 sekcje z JRG w Rawiczu oraz na miejscu zdarzenia pracowali policjanci z WRD w Rawiczu.
Foto:"Życie Rawicza"

16.07.2014

Po godzinie 10 zostaliśmy zadysponowani do kolizji drogowej, która miała miejsce na drodze pomiędzy Pakosławiem a Osiekiem. Zderzyły się tam dwa auta. Żadnemu z uczestników kolizji nic się nie stało, tylko samochody zostały mocno uszkodzone. Kierująca samochodem marki mercedes nie zachowała ostrożności i doprowadziła do zderzenia z poprzedzającym ją autem marki seat. Naszym zadaniem było zabezpieczenie miejsca kolizji oraz posprzątanie resztek pokolizyjnych.

08.07.2014

Kilkanaście minut po godzinie 15 gminę Pakosław nawiedziła nawałnica, która jak się poźniej okazało była dość fatalna w skutkach. Burza trwała kilka minut po czym mieszkańcom Pakosławia ukazał się tragiczny widok. Połamane gałęzie zablokowały przejazd kilkoma ulicami, a zwalone drzewa w parku doprowadziły do wprowadzenia zakazu wejścia do niego. Zerwane zostały linie energetyczne przez co, przez kilka godzin mieliśmy brak prądu w całej miejscowości. Naszym głównym zadaniem było odblokowanie zatarasowanych ulic oraz usunięcie niebezpiecznie zwisających konarów drzew. Usuwaliśmy także jedno drzewo, ktore całe szczęście delikatnie się położyło na budynek mieszkalny na ulicy Rolniczej.

07.06.2014

Kilkanaście minut po godzinie 14 zostaliśmy wezwani do pożaru łąki za miejscowością Sowy. Po dotarciu na miejsce pożaru okazało się, że pali się siano na powierzchni około 1 ha. Natychmiast podaliśmy prąd wody w celu zniwelowania przemieszczania się ognia na dalsze połacie łaki. W międzyczasie na miejsce dotarły także jednostki z OSP Sworowo oraz OSP Sowy oraz JRG Rawicz. Pożar udało się bardzo szybko opanować i przystąpiliśmy do przelania pogorzeliska w celu dogaszenia małych zarzewi ognia. Prawdopodobną przyczyną zapalenia się siana było wypadnięcie iskry z tłumika ciągnika.


08.04.2014

Parę minut po godzinie 17.30 zostaliśmy wezwani do kolizji drogowej, która miała miejsce na drodze łączącej Golejewko z Pakosławiem. Zderzyły się tam dwa auta, volkswagen bora oraz volkswagen amarok. Obydwa auta poruszały się od strony Golejewka do Pakosławia. Do zderzenia doszło na łuku drogi, gdy kierowca vw amarok wyprzedzał vw borę, gdy ten chcą skręcić w drogę polną nie upewnił się, czy coś nie wyprzedza jego auta. Po dojeździe na miejsce kolizji okazało się ,że kierowca bory uskarża się na ból obojczyka. Natychmistowo przystąpiliśmy do udzielenia pierwszej pomocy oraz zabezpieczenia miejsca wypadku. Na miejsce wypadku zadysponowano także: JRG Rawicz, OSP Miejska Górka oraz OSP Chojno, Pogotowie Ratunkowe oraz radiowóż policyjny. Utrudnienia na drodze powiatowej trwały około 2 godzin. Naszym zadaniem było:udzielenia I pomocy, zabezpieczenie miejsca wypadku, kierowanie ruchem drogowym, pomoc w załadunku aut na lawety, posprzątanie po kolizji drogowej.


Akcje ratownicze w 2013 roku


10.12.2013

Kilkanaście minut po godzinie 5.00 zostalismy wezwani do pożaru pomieszczenia przerobionego z kotłowni na pokój mieszkalny do miejscowości Sworowo (gm.Pakosław). Już podczas korenspodencji dowiedzieliśmy, że w pomieszczeniu prawdopodobnie znajduje się człowiek. Po dotarciu na miejsce zdarzenia i zabezpieczeniu przystąpiliśmy do gaszenia pokoju. Po bardzo szybkim ugaszeniu pożaru i przeszukaniu pomieszczenia, w kłębach dymu znaleźliśmy leżącego na tapczanie mężczyznę. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon. Był to 56-letni mieszkaniec tego pokoju. Na szczęście ogień nie przedostał się do budynku przylegającego bezpośrednio do pomieszczenia.W wyniku pożaru, spaleniu lub zniszczeniu uległo wyposażenie pomieszczenia. Straty oszacowano na 1 tys. zł. Ze wstępnych ustaleń wynika, iż prawdopodobną przyczyną powstania pożaru mógł był niedopałek papierosa, z którym zasnął poszkodowany. Postępowanie wyjaśniające prowadzi policja wraz z Prokuraturą Rejonową w Rawiczu.
15.11.2013

Około godziny 13.40 zostalismy wezwani przez PSK do wypadku drogowego, który miał miejsce pomiędzy miejscowością Chojno a Miejska Górka. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastaliśmy rozbite 3 auta (opel vectra,citroen berlingo oraz citroen berlingo) ,które uniemozliwiały przejazd tą drogą. Na miejscu zdarzenia pracowała już jednostka OSP z Miejskiej Górki, która zajmowła się kobietą uwięzioną we wraku pojazdu, który na dodatek znajdował się w głębokim rowie kołami do góry. Nasza załoga dołączyła do jednostki z Miejskiej Górki oraz zaczęła udzielać pomocy pozostałym ofiarom wypadku. Na całe szczęscie wszystkie poszkodowane osoby, były przytomne. Na miejsce zdarzenia zadysponowano także helikopter z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, lecz maszyna z Wrocławia wykonywała inne czynności ratownicze a helikopter z Poznania za długo by leciał na miejsce zdarzenia, dlatego też lekarz zdecydował się ,że kobietę która została przy pomocy narzędzi hudraulicznych wyciągnęta z wraku na nosze, o prztransportowaniu jej na SOR do Leszna w tradycyjny sposób. Po przetransportowaniu wszystkich poszkodowanych do szpitala na miejscu zacząła pracować policyjna grupa dochodzeniowa w sprawie ustalenia sprawcy oraz przyczyn wypadku. A nasza jednostka wraz z jednostką z OSP Chojno była odpowiedzialna za zabezpieczenie terenu działań policji oraz za kierowanie ruchem. Droga powiatowa była zablokowana przez blisko 4 godziny. Na miesjcy Zdarzenia pracowały : JRG Rawicz, OSP Miejska Górka, OSP Pakosław, OSP Chojno oraz 3 zespoły pogotowia ratunkowego, 3 radiowozy policyjne oraz 3 autolawety.Ze wstępnych ustaleń policyjnych wynika, iż przyczyną wypadku była nieostrożna jazda jednego z uczestników. Apelujemy zatem do wszystkich kierujących, szczególnie tych z niewielkim stażem za kółkiem, o rozwagę i powstrzymanie się od brawury na drodze. Pamiętajmy – droga to nie tor wyścigowy!


22.09.2013

O godzinie 20.32 zostaliśmy wezwani do pożaru stodoły w miejscowości Dubin (gm.Jutrosin). Natychamist wyruszyliśmy wspomóc druhów z gminy Jutrosin w walce z żywiołem. Po dotarciu na miejsce zdarzenia przystapiliśmy do gaszenia palącej się już stodoły oraz do obrony dwóch przyległych budynków oraz obory. Do walki z żywiołem w sumie przystapiło 10 wozów bojowych w sile 58 strażaków. Po ugaszeniu ognia nasza jednostka została skierowana przez dowódcę akcji ratowniczej do dogaszania zgliszcz oraz słomy, która została wywieziona z pogorzeliska w wyznaczone miejsce, które zostało zlokalizowane nad rzeką. Tam nasza praca polegała na dogaszaniu słomy oraz pilnowaniu aby się ogień nie rozprzestrzenił na suche trawy.Nasza jednostka wróciła do bazy około godziny 00.15

Zdjęcia

30.07.2013

O godzinie 00.52 nasza jednostka została zadysponowana przez PSK do pożaru drzewa przy drodze Konary-Ostrobudki, które zapaliło się podczas uderzenia pioruna. Po dotarciu na miejsce okazało się, że środek drzewa jest zajęty przez ogień. Podaliśmy jeden prąd wody z szybkiego natarcia i po paru minutach ogień został ugaszony.
29.07.2013

Około godziny 18 zostaliśmy wezwani do wypadku drogowego, który zdarzył się w Chojnie. Niezwłocznie udaliśmy się na miejsce zdarzenia. Po dotarciu na miejsce okazało się, że zderzyły się tam 3 auta, gdzie 2 z nich ucierpiały dość mocno. Pasażerka jednego z aut została przewieziona do szpitala na badania, lecz nic groźnego jej się nie stało. Reszcie uczestników nic się nie stało. Policja zakwalifikowała to zdarzenie jako kolizję drogową. Naszym zadniem było zabezpieczenie miejsca wypadku oraz kierowanie ruchem drogowym oraz udzieleni I pomocy poszkodowanym. Utrudnienia w ruchu na tym odciku drogi trwały około 1,5 godziny. Na miejscu pracawali: OSP Pakosław, JRG Rawicz oraz Zespół Pogotowia Ratunkowego.Zdjęcia dzięki uprzejmośći dh.Jarosława Wujka

18.06.2013

O godzinie 5.33 zostaliśmy wyrwani z nocnego snu. Podczas burzy, która we wczesnych godzinach porannych przechodziła przez Pakosław po uderzeniu pioruna w stodołe doszło do zapalenia się konstrukcji dachu. Nie doszło do rozprzestrzenienia ognia, dzięki temu, że właściciel już nie spał i od razu przystąpił do gaszenia zarzewia ognia przy pomocy gaśnicy samochodowej. Po naszym dotarciu przeprowadziliśmy kontrolę dachu czy jeszcze gdzieś nie ma zarzewi ognia oraz usunęliśmy nadpaloną część łaty dachowej. W akcji brała także udział JRG Rawicz.

08.06.2013

W godzinach popołudniowych przez Pakosław przeszły obfite opady deszczu, które trwały około 30 min. Skutkiem tychże opadów było zalanie kilku posesji na terenie miejscowości oraz wdarcie się wody do domów i budynków gospodarczych. Woda wdarła się m. in. do salki gimanstycznej, do korytarza w domu 2-rodzinnym oraz w kilku przypadkach do garaży oraz budynków inwentarskich, gdzie zwierzęta zostały lekko podtopione . W sumie pompowaliśmy wodę na terenie 5 posesji. Akcja trwała w sumie około 3 godzin.

16.04.2013

30 minut po godzinie 12 PSK zadysponowało nas do wypadku drogowego do jakiego doszło na ulicy Podgórze w Pakosławiu. Po dojeździe do zdarzenia okazało się, że na łuku drogi zderzyły się tam dwa samochody marki ranult laguna oraz daewoo tico. Natychamiast podjęliśmy działania ratownicze oraz zabezpieczenie miejsca kolizji. Samochodem marki daewoo kierowała mieszkanka Pomocna (gm. Pakosław) a renault podróżował mieszkaniec powiatu leszczyńskiego. Mieszkankę Pomocna zespół pogotowia ratunkowego zabrał na badania do rawickiego szpitala. Ze wstępnych ustaleń policji wynika ,że kierowca renault podrózował ze zbyt nadmierną prędkością i dlatego wyniosło jego auto na przeciwległy pas. Na miejscu zdarzenia pracowali strażacy z : OSP Pakosław, JRG Rawicz oraz policjanci z rewiru dzielnicowych w Pakosławiu oraz wydziału ruchu drogowego w Rawiczu oraz zespół pogotowia ratunkowego. Akcja trwała około 2 godzin

Zdjęcia

24.03.2013

Tuż po godzinie 12 w niedzielę, 24 marca zostaliśmy wezwani do wypadku drogowego na skrzyżowaniu ulicy Kolejowej z 22-stycznia. Po dotarciu na miejsce okazało się, że zderzyły się tam dwa auta. Mieszkanka Wrocławia nie udzieliła pierszeństwa przejazdu kierującemu reanult laguną, który podróżował od strony Jutrosina w kierunku Rawicza. W efekcie czego doszło do zderzenia, w którym to kobieta została zabrana do szpitala z ogólnymi potłuczeniami ciała. Jej życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo. Zadaniem strażaków było zabezpieczenie miejsca kolizji, udzielenie pomocy poszkodowanym oraz posprzątanie po kolizji drogowej. Utrudnienia na drodze trwały ok. 1,5 godziny. Na miejscu pracowali strażacy z OSP Pakosław oraz JRG Rawicz.

08.03.2013

O godzinie 4.28 ze snu zbudziła nas syrena alarmowa. Dyspozytor z PSK poinformował nas, że pali się dom mieszkalny w miejscowości Zaorle (gm.Pakosław). Niezwłocznie wyruszyliśmy na miejsce zdarzenia. Po dotarciu pod wskazany adres okazało się, że właściciel sam ugasił pożar rozdzielni elektrycznej przy pomocy gaśnicy proszkowej. Pożar powstał prawdopodobnie od zawilgocenia instalacji elektrycznej. Na miejscu zjawili się strażacy z Rawicza, Pakosławia i Szkaradowa. Straty oszacowano na 200 zł.Akcje ratownicze w 2012 roku


28.11.2012

W czasie, gdy nasz druh oraz kierowca wykonywali zadanie gospodarcze, zostali zatrzymani przez robotników wykonywujących roboty ziemne i powiadomieni przez nich, że operator koparki uszkodził nitkę gazociągu. Powiadomiono dyżurnego operacyjego powiatu o zaistniałej sytuacji oraz wezwano pogotowie gazowe. Na miejscu zdarzenia wstrzymano ruch pieszy jak i kołowy.Nastąpiło uszkodzenie nitki gazociągu niskiego ciśnienia.To doprowadziło do niewielkiego wycieku gazu. Strażacy z OSP w Pakosławiu razem z policjantami zabezpieczali teren. Przybyłe na miejsce pogotowie gazowe zabezpieczyło i uszczelniło gazociąg.

15.11.2012

Po godzinie 15 nasza jednostka została wezwana do pożaru bydynku mieszkalnego w miejscowości Chojno. Po dotarciu na miejsce okazało się, że pali się pomieszczenie na piętrze budynku o powierzchni 20 m2. O pożarze poinformował sąsiad właściciela budynku. Strażacy szybko opanowali pożar a nadpalone meble i odzież zostały wyrzucone na podwórko w celu wyeliminowania ponownego rozgorzenia pożaru. Budynek przewietrzono, a straty oszacowano na 1000 zł. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia przez osobę nieletnią. Do akcji wysłano 5 zastępów straży pożarnych:JRG Rawicz; OSP Pakosław; OSP Miejska Górka; OSP Chojno; OSP Słupia Kapitulna.

19.10.2012

Ok. godziny 18.50 w piątek zostaliśmy wezwani przez PSK do pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Ugoda (gm.Rawicz). Na miejsce pożaru łącznie wysłano 7 zastępów ratowniczo-gaśniczych(JRG Rawicz, OSP: Ugoda, Słupia Kapitulna, Zawady, Iźbice, Pakosław, Zielona Wieś). Pierwszą jednostką, ktora zaczęła działania ratowniczo-gaśnicze była jednostka z Ugody. Priorytetem dla niej było ustalenie czy w domu ktoś się znajdował. Na szczęście był on pusty. Następnie zaczeli oni działania gasnicze. Zbudowali oni 2 linie gaśnicze. Jedna była zbudowana od hydrantu a druga ze stanowiska wodnego przy pobliskim stawie.W wyniku pożaru spaleniu badź uszkodzeniu uległy m.in.: stolarka okienna i drzwiowa, instalacja elektryczna, częściowo drewniana konstrukcja dachu, drewniany strop, pokrycie dachu, meble, odzież, sprzęt agd i rtv. Przyczyna powstania pożaru jest obecnie ustalana.Zdjęcia z pożaru mozna zobaczyć na stronie: www.rawicz.psp.wlkp.pl

19.09.2012

O godzinie 10.00 doszło do wypadku drogowego w Pakosławiu na skrzyżowaniu ulic Młyńskiej oraz Kolejowej. Kierowca busa wyprzedzał osobówkę i za późno zauważył, że kierująca daewoo skręca w lewo w ulicę Młyńską. Uderzył w tył jej samochodu i zepchnął go na pobocze. Osobówką podróżowały dwie osoby dorosłe i dziecko, busem - dwóch Anglików. Kierująca samochodem osobowym została odwieziona do szpitala. Na miejscu zdarzenia pracowali strażacy z OSP w Pakosławiu oraz KP PSP w Rawiczu. Utrudnienia w tym miejscu trwały ok. 1 godziny.

21.08.2012

Tuż po godzinie 0.00 strażacy z OSP Pakosław zostali wezwani do powalonego podczas burzy drzewa, ktore tarasowało drogę pomiędzy Golejewkiem a Chojnem. Po dojeździe do miejsca zdarzenia okazało się , że na drodze znajduję się duże drzewo, ktore blokuję całą jezdnię. Przy użyciu pił łańcuchowych strażacy udrożnili drogę i wrócili do bazy. Akcja trwała ok. 1 godziny.

15.07.2012

W niedzielne popołudnie strażacy zostali wezwani do pożaru stodoły w miejscowości Golejewo. W budynek uderzył piorun lecz bardzo szybka reakcja właścicieli zapobiegła pożarowi. Na miejscu pożaru pracowały następujące jednostki: OSP Pakosław, OSP Miejska Górka, PSP Rawicz.

08.06.2012

W samo południe zostalismy wezwani do kolizji drogowej mającej miejsce w samym centrum Pakosławia. Na skrzyżowaniu ulic Kolejowej oraz 22 Stycznia kierująca fordem focusem mieszkanka Płaczkowa nie zauważyła jadącego drogą z pierszeństwem przejazdu ciągnika rolniczego. W wyniku zderzenia auto przewróciło się na prawy bok. Kierująca samochodem jak i też pasażerka auta zostały przetransportowane do Powiatowego Szpitala w Rawiczu. Doznały one ogolnych potluczeń ciała. Działania ratownicze prowadziły dwa zastępy strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pakosławiu oraz Komendy Powiatowej PSP w Rawiczu. Polegały one m.in. na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania akumulatorowego w rozbitym focusie, a także na kierowaniu ruchem drogowym i usunięciu zanieczyszczeń z jezdni.

Zdjęcia dzieki uprzejmości st.kpt. Krzysztofa Skrzypczaka

29.04.2012

W niedzielne samo południe nasza jednostka została zaalarmowana przez PSK do pożaru obiektu gospodarczego w Ostrobudkach. Po dojeździe do miejsca zdarzenia okazało się, że pali się na strychu składowana słoma oraz pryzma obornika składowanego za obiektem. Dzięki szybkiej reakcji członków OSP Ostrobudki pożar zaczęto gasić w tempie błyskawicznym oraz wcześnie wyprowadzono zwierzęta inwentarskie, które były na parterze budynku. Momentalnie zaczęto podawać 3 prądy wody w celu opanowania ognia. A na poddasze budynku weszli członkowie OSP Pakoslaw, OSP Chojno oraz JRG Rawicz w celu wyrzucania spalonej słomy oraz tej która nadal mogla się zapalić. Na miejsce pożaru ściągnięto następujące jednostki straży pożarnej: JRG Rawicz, OSP Pakosław, OSP Ostrobudki, OSP Konary oraz OSP Chojno oraz Pogotowie Energetyczne. Spłonęło ok.10 balotów słomy oraz dach budynku. Prawdopodbną przyczyną pożaru były iskry, które rozniósł wiatr od spięcia kabli lini napowietrznej. Pożar został całkowicie zgaszony po ok. 2 godzinach.

12.04.2012

Tuż przed godziną 15.00 zostalismy wezwani do wypadku drogowego, który zdarzył się w miejscowości Chojno. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastaliśmy rozbite auto. Natomiast kierowca był poza pojazdem, lecz przytomny i logicznie myślący. Odniósł tylko niegroźne obrażenia głowy. Kierowca Został odwieziony do szpitala na podstawowe badania. Naszym zadaniem było opatrzenie rany, zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz kierowanie ruchem drogowym. Przyczyną zdarzenia była śliska jezdnia i nadmierna prędkość. Na miejscu zdarzenia pracowali strażacy z OSP Pakosław, JRG Rawicz, OSP Chojno, policjanci z KPP w Rawiczu oraz Zespół Pogotowia Ratunkowego z Rawicza. Utrudnienia w ruchu trwały ok. 1 godziny.


6.04.2012

W piątkowe popołudnie nasza jednostka została wezwana do pożaru stodoły w miejscowości Szkaradowo (gm. Jutrosin). Po dotarciu na miejsce okazało, że spaleniu już uległa cała połać dachu oraz , że pali się słoma zgromadzona wewnątrz stodoły. Obiekt spłonął niemal doszczętnie. Niezbędna była rozbiórka i dogaszenie dachu, a w zasadzie resztek, które z niego pozostały. W akcji gaszenia brała udział jedna jednostka ratowniczo-gaśnicza z Rawicza oraz sześć zastępów OSP z okolicznych miejscowości m.in. OSP Sowy, OSP Śląskowo, OSP Jutrosin. Możliwe, że doszło do zwarcia instalacji elektrycznej bądź zaprószono ogień przez nieznane osoby.Straty właściciel oszacował na ok.30 tys.zł.


22.03.2012

Tuż przed godziną 14.00 nasza jednostka została zaalrmowana o pożarze dachu na terenie byłej firmy ZPM Majerowicz.Spaliła się płyta obornicka, a płomienie uszkodziły znajdujący się w hali agregat. Ogień wybuchł w skutek źle prowadzonych prac remontowych na dachu hali. Straty oszacowano na 5 tyś złotych.


27.02.2012

W dniu 27.02.2012 roku o godz.11.30 nasza jednostka dostała wezwanie do palącego się dachu w miejscowości Białykał na terenie firmy ZPM Majerowicz. Po udaniu się na miejsce zdarzenia okazało się, że pali się okolo 30 m2 powierzchni dachu. Paliła się izolacja termiczna umieszczona między dwoma warstwami blachy.Ogień udało się szybko ugasić.Część dachu zostala rozebrana. Prawdopodobną przyczyną pożaru była nieszczelność przewodu kominowego.


Zdjęcia dzięki uprzejmości dh.Konrada Jarczewskiego

Strona główna


Akcje ratownicze w 2011 roku


22.11.2011

Pakosławascy strażacy we wtorkowe popołudnie zostali wezwani do pożaru domu jednorodzinnego na ulicy Podgórze w Pakosławiu. Po dotarciu na miejsce okazało się, że w płomieniach jest jedno z pomieszczeń w tymże domu. Po rozpoznaniu okazało się, że zajęlo się biurko wraz z komputerem, który na nim stał. Prawdopodobną przyczyną pożaru bylo zwarcie instalacji elektrycznej. Akcja trwała około jednej godziny.

03.08.2011

Strażacy z naszej jednostki zostali wezwani przez PSK do węża, który znajdował się w oborze jednego z gospodarstw na terenia Pakosławia. Na miejsce przyjechał także weterynarz, żeby ustalić co to jest za gatunek węża. Po oględzinach okazało się, że jest to zaskroniec (Natrix natrix). Strażacy złapali węża do worka, a pożniej wywieźli do lasu, gdzie został wypuszczony na wolność.

28.06.2011

Tuż przed godziną 13 zostalismy zadysponowani do pożaru lasu na granicy województwa wielkopolskiego z dolnośląskim.Pożar najprawdopodobniej powstał na terenie zrębu, a następnie przeniósł się na pobliski młodnik i poszycie w lesie sosonowym. Swoim zasięgiem objął powierzchnię ok. 2,5 ha obszaru administrowanego przez Nadleśnictwo Żmigród. Straty oszacowano wstępnie na 10 tys. zł. Bezpośrednio zagrożone były 2 ha młodnika i ok. 3,5 ha drzewostanu w lesie sosonowym 50-letnim. Akcję strażaków z powietrza wspierał samolot gaśniczy,który na teren pożaru dokonał 2 zrzutów wody. Działania trwały przez ponad 7 godzin.

03.06.2011

Dnia 3 czerwca tuż po godzinie 14 zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego w miejscowości Ostrobudki. Już w czasie dojazdu do miejsca zdarzenia w czasie korenspodencji między nami a PSK usłyszeliśmy,że jest już jedna ofiara śmiertelna. Po dojeździe zasataliśmy samochód osobowy, który stał obok wjazdu do posesji. Nieopodal jego na trawniku leżała kobieta, która z relacji świadków, którzy wyciągneli ją z samochodu dawała jeszcze oznaki życia. Natychmiast przystąpiliśmy do resustytacji krążeniowo oddechowej.Lekarz pogotowia przybyły na miejsce stwierdził zgon młodej kobiety pochodzącej z Pępowa.Szans na przeżycie nie miał także 22-letni mieszkaniec Nowego Sielca. Świadkowie, którzy przybyli na miejsce postawili auto na koła ponieważ po odbiciu się od betonowego mostka przekoziołkowało i zatrzymało się na prawym boku. Prawdopodobną przyczyną wypadku była nadmierna prędkość oraz niezapięte pasy bezpieczeństwa. Autem podróżowały 4 osoby. Kierowca i pasażer, który podróżował na siedzeniu za nim nie odniesli poważniejszych obrażeń ciała. Ofiary siedziały po prawej stronie samochodu. Na miejscu zdarzenia pracowali: strażacy z OSP Pakosław, OSP Miejska Górka, JRG Rawicz, 2 zespoły pogotowia ratunkowego, policjanci, prokurator,biegły lekarz sądowy oraz pracownicy zakładu pogrzebowego. Akcja trwała około 3 godzin.

21.04.2011

Jednostka z Pakosławia została zadysponowana do kolizji mającej miejsce w Chojnie. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się ,że zderzyły się samochód osobowy z ciągnikiem rolniczym. Samochód terenowy jadąc od strony Miejskiej Górki nie ustapił pierszeństwa przejazdu w wyniku czego uderzył w bok ciągnika rolniczego. Strażacy z Pakosławia udzielili I pomocy oraz zabezpieczyli miejsce kolizji. Droga była zablokowana przez około 1 godzinę. Na miejscu pracowali strażacy z Pakosławia oraz JRG Rawicz.

24.03.2011

Strażacy z Pakosławia zostali zawezwani do kolizji w miejscowości Chojno. 46-letni mieszkaniec gminy Pakosław jadący ciągnikiem rolniczym na skrzyżowaniu dróg w Chojnie nie ustapił pierwszeństwa przejazdu i uderzył w peugeota 106, którym jechała 33-letnia rawiczanka. Sprawcę kolizji ukarano mandatem.Strażacy zabezpieczyli miejsce kolizji oraz sprzątnęli po niej.

12.03.2011

O godzinie 15.45 OSP Pakosław została zadysponowana przez PSK do kolizji drogowej na końcu ulicy Dubińskiej w stronę do Jutrosina. Mieszkaniec gm.Pakosław skręcając na jedną z posesji w dość dziwny sposób doprowadził do zderzenia z samochodem marki seat toledo, który w wyniku uderzenia w mostek przekoziołkował się na dach. Strażacy z Pakosławia udzielili I pomocy poszkodowanemu z seata toledo oraz zabezpieczali miejsce kolizji oraz sprzątali po niej.

03.03.2011

Tuż przed godziną 19 strażacy z Pakosławia zostali poinformowani o kolizji drogowej do której doszło w Osieku przy remizie OSP Osiek. Mieszkanka gm. Jutrosin prowadząc fiata seicento, chcąc skręcić w lewo wymusiła pierszeństwo na kierującym peugeot boxer mieszkańcem Domaradzic. W skutek czego doszło do kolizji między autami. Kierującą fiatem zabrano do szpitala na obserwację. Zadaniem zastepu z Pakosławia było udzielenia I pomocy oraz zabezpieczenia i posprzątanie miejsca akcji.

11.01.2011

Strażacy z Pakosławia zostali zadysponowani do zlikwidowania przecieku w wale na rzece Orli w okolicach Kubeczek (gm.Pakosław) oraz zlikwidowania zatoru lodowego,który utworzył sie przy tamie nieopodal przecieku. Akcja trwała ok.2 godzin.

Akcje ratownicze w 2010 roku


12.12.2010

Strażacy z Pakosławia zostali powiadomieni sms-owo o zalaniu kotłowni u jednego z mieszkańców Pakosławia. Po dotraciu na miejsce zastali tam zalaną kotłownię. Woda sięgała wysokosci ok.30 cm. Strażacy w celu usunięcia wody użyli pompy pływającej. Akcja trwała ok.1 godziny.

26.11.2010

O godzinie 3.35 strażacy z Pakosławia zostali zaalarmowani do pożaru samochodu na jednej z posesji w Ostrobudkach (gm.Pakosław). Po dotarciu na miejsce zdarzenia strażacy zasatli częściowo już ugaszony samochód marki volswagen golf III jedengo z domowników, na której to posesji wybuchł pożar. Spaleniu uległa całkowicie komora silnika oraz z powodu wysokiej temperatury pękła przednia szyba w samochodzie. W akcji gaśniczej brał zastęp strażaków z OSP Pakosław oraz JRG Rawicz.

25.10.2010

Tuż przed godziną 22 strażacy z jednostki OSP Pakosław zostali wezwani do kolizji drogowej na skrzyżowaniu w Golejewku (gm. Pakosław). Po dotarciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali 2 rozbite auta, które tarasowały jeden pas drogi powiatowej. Natychamiast przystapili do udzielenia pomocy przedmedycznej kierowcy forda fiesty, który skarżył się na bol głowy. Natomiast kierowcy volvo nic się nie stało. zadaniem strażaków było udzilenie pomocy przedmedycznej, zabezpieczenia miejsca kolizji oraz kierowanie ruchem drogowym. akcja trwała około 1 godziny.

12.08.2010

Tuż po godzinie 2.00 strażacy z OSP Pakosław zostali wezwani do pożaru dwóch palących się przyczep z balotami do miejscowości Osiek. Po dotarciu na miejsce pożaru zastali oni palące się baloty w ilości około 35 sztuk. Natychmiast przystąpili do gaszenia pożaru, ponieważ zagrażał on rozprzestrzenieniem się na tereny leśne. Sytuacja została szybko opanowana. W akcji gaszenia pożaru brały udział jednostki: OSP Pakosław, OSP Sowy, OSP Osiek oraz JRG Rawicz. Akcja dogaszania trwała do godzin wczesnoporannych.

04.08.2010

O godzinie 9.43 strażacy z jednostki OSP Pakosł‚aw zostali wezwani do wypadku na drodze powiatowej pomię™dzy Golejewkiem i Pakosł‚awiem. Na miejscu zdarzenia strażacy zastali rozbity samochód marki seat ibiza wraz z kierowcą… w ś›rodku oraz samochód ciężarowy, który był‚ także uczestnikiem zdarzenia. Natychamist przystą…pili do oceny wstępnej poszkodowanego oraz do zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Poszkodowany skarżył‚ się™ na ból w jamie brzusznej oraz ból kolan. Na miejsce zdarzenia został‚a zadysponowana karetka pogotowia ratunkowego która przetransportował‚a poszkodowanego do szpitala. Kierowcy ciężarówki nic sie nie stał‚o. Z ustaleń„ policji wynika, że kierowca seata najechał‚ na tył‚ samochodu ciężarowego. Ruch na drodze był utrudniony przez około 2 godziny.

28.06.2010

Kilkanaś›cie minut po godzinie 20 do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłyneł‚o zgł‚oszenie o toną…cym mężczyźnie nad zbiornikiem retencyjnym "Pakosł‚aw". Natychmiast do tego zdarzenia został‚a zadysponowana jednostka OSP Pakosł‚aw oraz OSP Szkaradowo, która na swoim wyposażeniu posiada łódź ratunkową…. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali mężczyznę™ leżącego na plaży. Został‚ on wycią…gnię™ty z wody przez grupę™ przypadkowych chłopaków, którzy byli na miejscu. Natychmaist strażacy przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ponieważ chłopak nie dawał‚ żadnych oznak życia. Do przyjazdu zespoł‚u pogotowia ratunkowego mineło kilkanaś›cie minut w cią…gu, których strażacy nadal reanimowali topielca™. Po przyjeździe karetki pogotowia lekarz nadal prowadził‚ resuscytację™, która dał‚a efekt po okolo 45 minutach, kiedy to chłopak odzyskał‚ oznaki życia i w stanie ciężkim został‚ przewieziony do szpitala. Po paru dniach mężczyzna zmarł w rawickim szpitalu.

19.04.2010

W godzinach popoł‚udniowych strażacy z OSP Pakosł‚aw zostali poinformowani o palą…cym się™ drzewie przy drodze z Pakosł‚awia do Rawicza. Natychmiast wyruszyli na miejsce pożaru. Po dotarciu okazał‚o się™, że pali się™ duży pień„ drzewa. Po podaniu prądu wody pożar został‚ natychamistowo ugaszony.

03.04.2010

W przedświąteczną… sobotę™ o godzinie 13.32 jednostka z Pakosł‚awia został‚a powiadomiona przez PSK o pożarze stodoł‚y w miejscowoś›ci Ostrobudki(gm. Pakosł‚aw). Natychamiast ochotnicy wyruszyli na miejsce akcji. Po dojeździe do pożaru, ogień„ obejmował‚ już poddasze oraz strawił‚ juz dość‡ dużą… część‡ dachu stodoł‚y. Na poddaszu znajdował‚a się™ sł‚oma w balotach. Natychamiast strażacy przystąpili do gaszenia palą…cego się™ dachu oraz poddasza. Po opanowaniu sytuacji strażacy zaję™li się™ pomocą… przy ł‚adowaniu ocalał‚ego zboża na przyczepy, a nastę™pnie wywożeniem spalonej i nadal się™ tlą…cej sł‚omy na bezpieczny teren. Dach po dogaszeniu i wywiezieniu sł‚omy trzeba był‚o cz궛ciowo rozebrać‡. Na miejscu pracowali strażacy z OSP: Pakosł‚aw, Konary, Sł‚upia Kapitulna oraz Ostrobudki oraz ciężki wóz gaś›niczy z JRG Rawicz oraz mieszkań„cy Ostrobudek, którzy użyczyli sprzę™tu do wywożenia zboża oraz palącej się sł‚omy

01.04.2010

O godzinie 18.14 w Pakosławiu zawył‚a syrena, która bynajmniej nie był‚a prima aprilisem. PSK powiadomił‚o nas o awarii pieca u jednego z mieszkanców miejscowoś›ci Pakosław. Natychamiast na miejsce zdarzenia wyruszył‚ jeden zastęp ochotników. Po dotarciu na miejsce zdarzenia oraz rozpoznaniu okazał‚o się™, że z powodu zbyt wysokiej temperatury wody w kotle centralnego ogrzewania, rozszczelnił‚a się rurka miedziana, która spowodował‚a wyciek dużej ilości pary w pomieszczeniu kotł‚owni. Zadaniem strażaków był‚o przewietrzenie pomieszczenia kotł‚owni oraz otwarcie zaworów, co spow‚odowało szybkie opadnięcie temperatury w instalacji C.O.

23.02.2010

Okoł‚o godziny 13 jednostka z Pakosławia został‚a wezwana przez PSK do pożaru warsztatu samochodowego w miejscowoś›ci Chojno. Po przybyciu na miejsce pożaru, strażacy zauważyli ogień„ w jednym z pomieszczeń„ warsztatu oraz na dachu obiektu. Po natychamiastowym zbudowaniu dwóch lini gaś›niczych nastąpił‚o gaszenie obiektu od strony frontowej, a strażacy z innych jednostek zbudowali linie gaś›nicze od tylnej strony obiektu. Ogień„ został‚ opanowany w cią…gu klikunastu minut i nie zagrażał‚ już budynkom znajdującym sie w bezpoś›redniej bliskoś›ci palą…cego sie obiektu. Akcja gaś›nicza trwał‚a okoł‚o 2 godzin, po czym przystapiono do rozbiórki dachu. Prawdopodobną… przyczyną powstania pożaru był‚a nieszczelność‡ przewodu kominowego. W akcji gaś›niczej brał‚y udział‚ 4 jednostki straży pożarnej: OSP Pakosł‚aw; JRG Rawicz(2 wozy); OSP Chojno.

21.01.2010

O godzinie 20.15 jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej został‚a zadysponowana przez Powiatowe Stanowisko Kierowania do pożaru pomieszczenia gospodarczego w miejscowoś›ci Kubeczki(gm.Pakosł‚aw). Po przybyciu na miejsce zdarzenia ochotników, zauważyli oni, że palż… się™ resztki sł‚omy oraz siana w pomieszczeniu gospodarczym. Pożar został‚ szybko opanowany, a to dzię™ki mieszkań„com Kubeczek, którzy za pomocą… węży podłą…czonych do hydrantu zapobiegli dalszemu rozprzestrzenieniu ognia. Na miejscu pracowali ochotnicy z Pakosł‚awia, Zawad i Sworowa oraz ciężki wóz gaś›niczy z Komendy Powiatowej Pań„stwowej Straży Pożarnej. Straty oszacowano na 1 tys. zł, a prawdopodobną… przyczyną pożaru był‚o wydobycie się™ iskier z nieszczelnego przewodu kominowego.

09.01.2010

O godzinie 17.50 strażacy z jednostki OSP Pakosław zostali wezwani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania do usunięcia drzewa, które zatarasował‚o drogę pomiędzy miejscowością… Sowy a miejscowością Sworowo. Akcja usuwania drzewa trwał‚a ok.1 godziny.

Akcje ratownicze w 2009 roku


07.09.2009

O godzinie 2.56 strażacy-ochotnicy zostali wezwani do pożaru trocin na strychu budynku gospodarczego w Pakosławiu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia, właœciciel nieruchomoœci oznajmił, że to jest niewielki pożar i sam już zdšrzył ugasić płomienie. Zadaniem strażaow było dogasić pożar oraz zabezpieczyć przed ponownym pojawieniem sie pożaru na strychu. Akcja gaœnicza trwała okolo 2 godzin

28.07.2009

Po południu dnia 28 lipca jednostka z OSP Pakosław została zadysponowana do pożaru kotłowni w miejscowoœci Pakosław. Po przybyciu na miejsce akcji strażacy zauważyli wydobywajšcy sie duszšcy dym z pomieszczenia, w którym znajdował się piec centralnego ogrzewania. Strażacy przy użyciu aparatów ochrony dróg oddechowych weszli do œrodka i podali jeden pršd wody. Prawdopodobnš przyczynš pożaru było wypadnięcie iskry z pieca C.O. na łatwopalne materiały, które były bezpoœrednio przy nim. Akcja gaœnicza trwała około 1,5 godziny.

25.07.2009

W sobote zastęp z jednostki OSP Pakosław został wezwany do palšcych się sadz w kominie w miejscowoœci Chojno. Akcja gaœnicza trwała około 1 godziny.

23.07.2009

Kolejna nawałnica przeszła przez powiat rawicki w dniu 23 lipca br. Poczyniła ona jeszcze większe spustoszenia niż ta która była dzień wczeœniej. W całym powiecie rawickim strażacy byli wzywani do usuwania drzew z zatarasowanych dróg oraz usuwania ich z domów lub budynków gospodarczych. Jednostka OSP Pakosław dnia 23 lipca usuwała skutki nawałnicy do godziny 24, a w dniu 24 lipca do godziny 22. W całym powicie strażacy interweniowali około 200 razy.

22.07.2009

Tuż przed godzinš 17 przez powiat rawicki przetoczyła się groŸna nawałnica wraz z wyładowaniami atmosferycznymi. W gminie Pakosław zostały powalone 4 drzewa, które tarasowały drogi. Ze skutakmi nawałnicy strażacy z OSP Pakosław walczyli przez około 2,5 godziny. W całym powicie strażacy interweniowali około 20 razy.

18.07.2009

W sobotę o godzinie 20.43 strażacy z jednostki w Pakosławiu zostali zadysponowni przez Powiatowe Stanowisko Kierowania do płonšcego samochodu osobowego w Chojnie (gm.Pakosław). Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zauważyli płonšcy samochód marki fiat punto I. Ogień znajdował sie pod pokrywš silnika oraz już znajdował się pod autem. Strażacy natychmiastowo podali 1 pršd wody pod pokrywę silnika oraz pod samo auto. Spaleniu uległa pokrywa silnika częœć karoserii oraz nadpaleniu uległo wnętrze samochodu. Na miejscu zdarzenia pracowały 3 zastępy straży pożarnej: OSP Pakosław, JRG PSP Rawicz oraz OSP Chojno.Akcja ratownicza trwała okolo 1 godziny.

25.06.2009

Dokładnie o północy z 24/25 czerwca br. strażacy z jednostki w Pakosławiu zostali wezwani do pożaru budynku mieszkalnego w Góreczkach Wielkich(gm. Pakosław). Po dotarciu na miejsce okazało się, że palš się materiały łatwopalne na poddaszu budynku. Zanim na miejscu zdarzenia pojawili się strażacy to domownicy wraz z sšsiadami sami podjęli próbę ugaszenia pożaru. W czasie gaszenia właœciciel mieszkania zatruł się dymem. Udzielono mu I pomocy medycznej, a następnie przekazano pod opiekę lekarza.W akcji gasniczej brali udział strażacy z OSP Pakosław, OSP Góreczki Wielkie, OSP Jutrosin, OSP Konary oraz JRG Rawicz. Nadpaleniu uległa drewniana konstrukcja dachu oraz zniszczyło się kilka płyt etrnitu. Straty materialne wyniosły ok.3 tys. złotych.
31.05.2009

Dnia 31 maja strażacy z OSP Pakosław usuwali powalone przez wichurę drzewo, które zatarasowało drogę pomiędzy Ostrobudkami a Konarami. Działania zastępu polegały na usunięciu drzewa z drogi oraz posprzštaniu miejsca zdarzenia.

19.05.2009

We wtorek 19 maja br. 50-letni mieszkaniec Opalenicy jadšc busem, nie zachował bezpiecznej odległoœci za jadšcym przed nim fiatem brava. Kiedy kierowca fita przyhamował, kierowca busa nie zauważył tego manewru i aby uniknšć zderzenia skręcił w prawo uderzajšc w wiatę przystankowš i przydrożne drzewo. Kierowcę oraz pasażera busa z obrażeniami odwieziono do szpitala. Na miejscu zdarzenia pracowali strażacy z OSP Pakosław. Utrudnienia na drodze Pakosław-Rawicz trwały okolo 2 godzin.

03.05.2009

W niedzielne przedpołudnie około godziny 11.30 strazacy z Pakosławia zostali wezwani do pożaru lasu niedaleko wsi Sworowo. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strazacy przystšpili do gaszenia œciólki leœnej na obszarze ok. 14 arów. Do gaszenia zostali także zawezwani strażacy ochotnicy ze Sworowa, Sów oraz strażacy z KP PSP Rawicz. Akcja gaœnicza trwała okolo 2,5 godziny. Na miejscu pogorzeliska zostało OSP Sworowo, żeby pilnować aby ogień na nowo nie powstał. APELUJEMY DO WSZYSTKICH O OSTROŻNOŒĆ. W LASACH PANUJE SUSZA I NAWET NAJMNIEJSZA ISKRA MOŻE WYWOŁAĆ NIEBEZPIECZNY POŻAR. LAS ROŒNIE DLUGO-PALI SIE SZYBKO

27.04.2009

Około godziny 17.30 strażacy z OSP Pakosław zostali wezwani do kolizji dwóch samochodów na skrzyżowaniu ulic Młyńskiej i Kolejowej.Po przyjeŸdzie na miejsce zdarzenia ochotnicy usunęli kawalki szkła oraz zlikwidowali plamę oleju, który wyciekł z uszkodzonych pojazdów. APELUJEMY O OSTROŻNOŒCI I ROZWAGĘ NA DROGACH.

25.01.2009

W niedziele, 25 stycznia tuż po godzinie 14.30 strażacy z Pakosławia otrzymali wezwanie do wypadku motocyklisty w miejscowoœci Zielony Dšb. Natychmiast po otrzymaniu zgloszenia strażacy udali sie na miejsce zdarzenia. Po przybyciu na miejsce strażacy zastali rannego motocyklistę, który był już opatrywany przez Zaspół Pogotowia Ratunkowego. Ochotnicy z Pakosławia zabezpieczyli miejsce wypadku oraz kierowali ruchem samochodów na tym odcinku. Następnie po oględzinach miejsca zdarzenia przez Policję zneutralizowali płyny, które wyciekły z motoru. Utrudnienia na drodze Rawicz-Jutrosin trwały ok.2 godzin.

03.01.2009

Dnia 03.01.2009 po godzinie 11 strażacy z jednostki w Pakosławiu otrzymali wezwanie do pożaru na cmentarzu w Golejewku. Po dotarciu na miejsce, zauważyli, że pali sie kontener na œmieci. Akcja trwała ok. 1 godziny.

Akcje ratownicze w 2008 roku


20.01.2008

NietrzeŸwy kierujšcy polonezem najechał na opla astrę zaparkowanego na ulicy Podgórze w Pakosławiu. Kierujšcy zbiegł z miejsca zdarzenia. Zadaniem strażaków z OSP Pakosław było zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz usunięcie skutków kolizji.

25.01.2008

W Pakosławiu na ulicy Dubińskiej zderzyły sie dostawcze iveco i opel astra. Przybyli na miejsce strażacy udzielili pierwszej pomocy medycznej rannej 19-letniej mieszkance Dubina i zabezpieczyli miejsce wypadku.

10.03.2008

W poniedziałek o godz.20.00 doszło do zdarzenia drogowego w miejscowoœci Golejewko( gm. Pakosław). Zderzyły sie 3 samochody-fiat, renault oraz mercedes(laweta). W wyniku zderzenia ucierpiał kierowca renault, który został odwieziony do szpitala. Zadaniem strażaków z OSP Pakosław było zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz usunięcie skutków kolizji.

25.05.2008

W niedziele około godz. 17.00 dostaliœmy wezwanie do zdarzenia drogowego.które miało miejsce na drodze Pakosław-Dubin w miejscowoœci Osiek. Zderzyły sie 2 samochody:vw golf III oraz seat cordoba.W wyniku wypadku do szpitala zostalo odwiezionych 6 osób. Zadaniem strażaków z OSP Pakosław było udzielenie I pomocy przedmedycznej oraz zabezpiecznie miejsca zadarzenia oraz usunięcie skutków wypadku.

24.06.2008

We wtorek, 24 czerwca 2008 r. kilka minut przed godz. 18 - tš w Pakosławiu na ul. Leœnej, w trakcie transportu, na przyczepie zapaliło się zbalotowane siano. Szybka reakcja traktorzysty zapobiegła zniszczeniu cišgnika i przyczep. W momencie, gdy pożar został wykryty, mieszkaniec Rozstępniewa natychmiast rozczepił przyczepy oraz cišgnik i przystšpił do zrzucania balotów na drogę. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pakosławiu przy pomocy wody schłodzili przyczepę oraz ugasili pożar. Akcja trwała ok. 3 godzin. Straty powstałe w wyniku pożaru oszacowano wstępnie na 800 zł. Wszystko wskazuje na to, że przyczynš pojawienia się ognia była iskra z tłumika cišgnika rolniczego, która upadajšc na siano spowodowała jego zapalenie. APELUJEMY DO WSZYSTKICH ROLNIKÓW, ABY DOKONALI PRZEGLĽDU STANU TECHNICZNEGO WYKORZYTYWANEGO NA CO DZIEŃ SPRZĘTU, W TYM SZCZEGÓLNIE UKŁADÓW WYDECHOWYCH MASZYN ROLNICZYCH. NIE SZCZĘDMY PIENIĘDZY NA URZĽDZENIA ZABEZPIECZAJĽCE PRZED POŻAREM. SĽ ONE PO TO, ABY NASZ WYSIŁEK, CZAS I WNIESIONY WKŁAD MATERIALNY W JEDNEJ CHWILI NIE ZOSTAŁ UTRACONY.

28.06.2008

Strażacy z Pakosławia i Rawicza gasili pożar œcierniska i przyczepy ze słomš. Zdarzenie miało miejsce w Osieku.Prawdopodobnie przyczynš zdarzenia było wypadnięcie iskry z tłumika cišgnika rolniczego. Straty oszacowano na 1 tys zł.

28.07.2008

Po przybyciu na miejsce OSP Chojno stwierdzono że, pali się słoma po kombajnie oraz prasa do słomy. Przed przybyciem straży próbę ugaszenia pożaru prasy przy pomocy gaœnicy podjšł właœciel Bezpoœrednio zagrożone pożarem było ok.4ha pszenicy na pniu. W akcji uczestniczyli strażacy z KP PSP w Rawiczu oraz z OSP Chojno, Pakosław, Miejska Górka i Sobiałkowo. Zaalarmowano też OSP w Słupi Kapitulnej, ale z uwagi na to że pożar udało się w miarę szybko opanować, jednostkę tš zawrócono do bazy. W trakcie prowadzenia działań przy użyciu cišgnika z pługiem oborano palšcy się obszar. . Na skutek pożaru ucierpiała prasa, spaliło się też ok. 0,1 ha słomy. Pożar powstał ok. godz.11.Akcja trwała godzinę. Prawdopodobna przyczyna to zatarcie łożyska w prasie. Informacja dzieki uprzejmoœci PSP Rawicz

15.11.2008

Dnia 15 listopada w miejscowoœci Golejewko zderzyły sie czołowo dwa samochody osobowe- nissan micra oraz seat ibiza. W wyniku zderzenia ucierpieli kierowcy obydówch samochodów i zostali odwiezieni do szpitala. Na miejscu pracowały ekipy PSP Rawicz oraz OSP Pakosław. Zadaniem strażaków z OSP Pakosław było zabezpiecenie miejsca kolizji, usunięcie skutków zdarzenia oraz kierowanie ruchem drogowym.

Strona główna


Akcje ratownicze w 2016 roku


06.12.2016

Kilkanaście minut przed 5.00 zostaliśmy zadysponowani do pożaru budynku gospodarczego w miejscowości Chojno. Natychamiast udaliśmy się pod wskazany adres.Na miejscu okazało się, że pali się budynek gospodarczy z blaszanym garażem i kotłownią. Przed przybyciem jednostek właściciel wyjechał pojazdem z garażu, którego części: tylna lampa, zderzak i klapa zdążyły już ulec opaleniu. Dodatkowym zagrożeniem były składowane tam dwie butle z gazem propan-butan. Całkowitemu spaleniu uległa kotłownia, poszycie dachowe oraz kotłownia sąsiadów. Spaliły się też dwie kosiarki, rębak, rower i zamrażarka.

Zdjęcia z pożaru.25.11.2016

Niebezpieczne zdarzenie miało miejsce w piątkowy poranek w Sworowie (gm. Pakosław). Dyżurnego Komendy Powiatowej PSP w Rawiczu o prawdopodobieństwie pojawienia się tlenku węgla w jednym z tamtejszych budynków mieszkalnych, poinformował dyspozytor medyczny z Leszna. Na miejsce pojechali strażacy z OSP w Sworowie, OSP w Pakosławiu oraz z KP PSP w Rawiczu ze specjalnym urządzeniem do monitorowania składu powietrza. Zanim dotarł Zespół Ratownictwa Medycznego, strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy 34-letniej kobiecie poprzez podanie jej tlenu medycznego, a także wspólnie z obecnymi na miejscu finkcjonariuszem Policji i przedstawicielką Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pakosławiu otoczyli opieką dzieci w wieku 4, 10 i 13 lat. Lekarz zdecydował o przewiezieniu całej czwórki do szpitala. Detektor wielogazowy nie wskazał obecności tlenku wegla w żadnym z pomieszczeń, a to zapewne dlatego, że wcześniej zostały one porządnie przewietrzone.

13.11.2016

Kilkanaście minut po godzinie 20 zostaliśmy zadysponowani do pożaru stogu słomy na posesji przy ulicy Olbina w Pakosławiu. Po dotarciu pod wskazany adres naszym oczom ukazał się palący stóg, który zagrażał pobliskim budynkom gospodarczym, ponieważ słoma była składowana w odległości bliższej niż 30 metrów. Natychmiast przystąpiliśmy do gaszenia stogu a druga rota zlewała szczyt budynku aby on też nie uległ zapaleniu. Po kilku minutach na miejsce dojechały kolejne jednostki (OSP Chojno, OSP Słupia Kapitulna oraz JRG Rawicz). Po wstępnym przygaszeniu ognia, przystąpiliśmy do wywozu słomy na pobliskie pole i kompletne dogaszanie palącej się tam słomy. Nieocenionym w tym momencie była pomoc sąsiada, który przy pomocy ciągnika z ładowaczem czołowym usuwał spaloną słomę na pole. Straty oszczacowano na 2000 zł a udało się uratować mienie o wartości 500,000 zł. Prawdopodobną przyczyną pożaru była zaprószenie ognia przez osoby nieznane.
Foto dzięki uprzejmości portalu -"rawicz24.pl"30.10.2016

O godz.18.00 PSK wysłało Nas do pożaru kontenera na śmieci na miejscowym cmentarzu. Po dotarciu na miejsce zdarzenia podaliśmy 1 prąd wody w celu ugaszenia ognia, który objął tylną częśc kontenera. Akcja trwała około 1 godziny.


21.10.2016

O godzinie 00.32 zostaliśmy zaalarmowani przez PSK do pożaru suszarni w miejscowości Ostrobudki. Po dojeździe do miejsca pożaru okazało się ,że pali się konstrukcja dachu wraz skałdowanymi tam płodami rolnymi. Natychmiast podaliśmy prądy wody w celu ugaszenia zarzewi ognia, ale niestety pożar już zdążył strawić 5 ton zboża oraz 7 ton kukurydzy, agregat prądotwórczy oraz instalację elektryczną. Na tyle szybko udało się opanować ogień, który nie zdażyl się rozprzestrzenić na inne budynki. Straty wyceniono na około 30000 zł. Prawodopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalcji elektrycznej.

Zdjęcia oraz video z pożaru.03.09.2016

O godzinie 2.49 zostaliśmy poproszeni o pomoc podczas poszukiwania zaginionej osoby, która opuściła lokal gastronomiczny w Pakosławiu nie powiadamiając o tym rodziny ,która była z nim. Zaginiony choruję na cukrzycę i istniało prawdopodobieństwo, że zapadł na śpiączkę cukrzycową i grozi mu śmierć. Po przybyciu na miesjce odprawy i wysłuchaniu meldunków zostaliśmy poinformowani ,że zaginiony się odnalazł cały i zdrowy przez patrol policji.


02.09.2016

Zadysponowano nas do pożaru słomy na polu w Pakosławiu. Na miejscu okazało się, że ogniem jest objęte około hektar ścierniska. Natychamist podaliśmy prądy wody, a ogień zgaszono po kilkunastu minutach od przybycia. Właściciela pola ukarano mandatem w wysokości 100 zł za nielegalne wypalanie.


24.08.2016

Fałszywy alarm w Pałacu w Pakosławiu


21.08.2016

Około 0.30 w nocy z soboty na niedzielę zostaliśmy zadysponowani do pożaru ozdób dożynkowych w Pakosławiu. Natychmiast udaliśmy się pod wskazane miejsce. Po przybyciu rozpoczęliśmy gaszenie sterty słomy, z której były wykonane ozdoby. W odległości około 30 metrów od pożaru stał budynek, na który mógł się przenieść pożar. Niestety podczas pożaru ucierpiała około 100 letnia czarna sosna pod którą bezpośrednio stały ozdoby. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia przez nieznane osoby.

Zdjęcia oraz video z pożaru.


15.08.2016

Kilka minut po godzinie 1 w nocy Nasza jednostka została zaalarmowana przez PSK do pożaru słomy na polu międzu Ostobudkami(gm. Pakosław) a Konarami(gm. Miejska Górka). Na miejscu zastaliśmy płonący balot. Szybko podaliśmy prąd wody aby połomienie nie rozprzestrzeniły się na stojące w pobliży inne baloty. Ogień opanowano po kilku minutach od podania prądu wody.

14.08.2016

W niedzielne popołudnie zadysponowano Nas do pożaru lasu w obrębie miejscowości Pakosław. Po dotarciu na wskazane miejsce okazało się, że ogniem jest objęte 25 m2 poszycia leśnego. Ogień ugaszono po kilku minutach.


24.07.2016

W niedzielne przedpołudnie zadysponowano nas do powalonego drzewa na ulicy Parkowej w Pakosławiu.Na miejscu zdarzenia okazało się ,zę przewróciło się drzewo a upadając zerwało linie energetyczną. Przed usunięciem drzewa poczekaliśmy na pogotowie energetyczne, żeby odcięło prąd w zerwanej lini a następnie odtarasowaliśmy drogę. Akcja trwała około 1 godziny.


23.07.2016

Kilkanaście minut przed godziną 14 zostaliśmy zaalaramowani do pożaru samochodu osobowego na ulicy Dubińskiej w Pakosławiu. Po dojeździe do miejsca zdarzenia okazało się, że w płomieniach stoi renault laguna. Pożarem objęte już było wnętrze samochodu oraz cała komora silnika. Natychmiast przystąpiliśmy do gaszenia auta i już po kilku minutach ogień został ugaszony.Jeszcze przed naszym przyjazdem właściciel auta podjąl próbę ugaszenia za pomocą gaśnicy samochodowej ale nie przynioslo to rezultatu. Najprawdopodobniej doszło do zwarcia instalacji elektrycznej w komorze silnika.Droga powiatowa Rawicz- Dubin była zablokowana przez 1 godzinę.
16.07.2016

Fałszywy alarm w Pałacu w Pakosławiu


14.07.2016

Nad powiatem rawickim przeszły intensywne opady deszczu, które mogły przekroczyć 100 mm/24h. W naszej miejscowości podtopieniu uległ rewir dzielnicowch oraz kilka gospodarstw prywatnych, z których za pomocą pomp wympompowaliśmy wodę z zalanych obór i korytarzy.15.06.2016

Około 10.30 zostaliśmy powiadomieni przez PSK o prawdopodobnym pożarze lasu w okolicach Sworowa. Natychmist udaliśmy się na wskazane miejsce, gdzie okazało się ,że dym pochodzi od wypalanych śmieci w bliskim sąsiedztwie lasu, co mogło wywołać faktyczny pożar. Śmieci zostały szybko ugaszone aby nie doszło do rozprzestrzenienia się ognia.


29.05.2016

Tuż po godzinie 18 zostaliśmy zadysponowani do kolizji drogowej, która miała miejsce na skrzyżowaniu ulic Młyńskiej i Kolejowej w Pakosławiu. Po dojeździe do miejsca zadarzenia okazało się ,że zderzyły się tam dwa auta- audi a3 oraz volkswagen golf. Natychmiast przystąpiliśmy do udzielania pierwszej pomocy pasażerce golfa ,która uskrażała się na ból w klatce piersiowej. Po kilku minutach przekazaliśmy ją pod opiekę ZRM z Rawicza. My przystąpiliśmy do kierowania ruchem na miejscu zdarzenia , a także usunęliśmy resztki pokolizyjne. Na miejscu działały następujące służby: OSP Pakosław, JRG Rawicz, ZRM Rawicz oraz policja.
Foto dzięki uprzejmości portalu -"rawicz24.pl"


09.03.2016

Fałszywy alarm w pałacu w Pakosławiu


26.02.2016

Fałszywy alarm w pałacu w Pakosławiu


04.02.2016

W okolicy Osieka (gm.Pakosław) około godziny 11 kierowca samochodu marki fiat punto stracił panowanie nad kierownicą i zjechał do przydrożnego rowu. Natychmiast po dojeździe udzieliliśmy pomocy medycznej poszkodowanym a po dotarciu na miejsce zdarzenia ZRM przekazaliśmy je pod opiekę lekarza. Na miejscu wypadku kierowaliśmy ruchem drogowym oraz zabezpieczaliśmy miejsce zdarzenia.

Zdjęcia oraz video z wypadku.


25.01.2016

Kilkanaście minut po godzinie 21 zostaliśmy wezwani do pożaru budynku gospodarczego w Chojnie (gm.Pakosław). Po dojeździe do miejsca pożaru, okazało się że pali się 5 m2 powierzchni dachu na tym budynku.Do momentu przyjazdu wozów strażackich, sąsiedzi przy użyciu węża ogrodniczego próbowali gasić pożar. Po dogaszeniu pożaru strażacy zdemontowali nadpalone deski i papę.


17.01.2016

Około 12.40 PSK wysłało Nas do pożaru kontenera na śmieci na miejscowym cmentarzu. Po dotarciu na miejsce zdarzenia podaliśmy 1 prąd wody w celu ugaszenia ognia, który objął przednią częśc kontenera. Akcja trwała około 1 godziny.


04.01.2016

Tuż przed godziną 24 nasza jednostka została wezwana do pożaru w Pałacu w Pakosławiu. Po dotarciu do obiektu okazało, się że jest to fałszywy alarm wysłany przez czujkę dymu do PSK w Rawiczu. Był to już piąty alarm fałszywy w tym obiekcie w ciągu ostatniego roku. Po sprawdzeniu czy to faktycznie był alarm fałszywy udaliśmy się do remizy.


01.01.2016

Kilkanaście minut po godzinie 8 rano zostaliśmy zadysponowani do pomocy druhom z Jutrosina przy gaszeniu starej bombkarni przy ulicy Polnej w Jutrosinie.


Akcje ratownicze w 2015 roku


30.12.2015

Około godziny 20.10 PSK zawiadomiło Nas o pożarze drzewa w parku , który znajduje się na terenie Stadniny Koni w Golejewku. Po dotarciu na miejsce pożaru, zastaliśmy w płomieniach około 20 metrowe drzewo, które było objęte w całości ogniem. Natychmiast przystąpiliśmy do działań gaśniczych, polegających na podaniu 1 prądu wody.


23.12.2015

Nasza jednostka została zadysponowana do pożaru sadzy w kominie w miejscowości Golejewko (gm. Pakosław). Po dojeździe do miejsca zdarzenia okazało, się że pożar już został ugaszony przez domowników. Naszym zadaniem było sprawdzenie czy nie ma ponownego zagrożenia pożarem oraz przekazanie miejsca zdarzenia pod nadzór domowników.

18.12.2015

Około 10.30 nasza jednostkę zadysponowoano do wypadku drogowego w miejscowości Chojno (gm. Pakosław). Gdzie na skrzyżowaniu dróg łaczącej Pakosław z Rawiczem oraz Pakosław z Miejską Górką zderzyły się auta: fiat seicento oraz peugeot 806. W wyniku zdarzenia pasażerka fiata seicento została zakleszczona w aucie i przy pomocy narzędzi hydraulicznych strażacy wydobyli ją z wnętrza pojazdu i przekazali zespołowi pogotowia ratunkowego. Do szpitala zostało w sumie odwiezionych 4 uczestników zdarzenia. W działaniach ratowniczych uczestniczyli strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Rawiczu oraz zastępy z Ochotniczych Straży Pożarnych w Chojnie, Pakosławiu i Słupi Kapitulnej, dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KP Policji w Rawiczu oraz policyjna grupa dochodzeniowa.
Foto dzięki uprzejmości portalu -"rawicz24.pl"

12.12.2015

Tuż po godzinie 13 zostaliśmy wezwani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania do wypadku drogowego, który miał miejsce na łuku drogi w miejscowości Sworowo (gm. Pakosław). Po dojeździe do miejsca zdarzenia okazało się ,że zderzyły się tam dwa pojazdy: toyota oraz lancia. Natychamiast przystąpiliśmy do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanej, którą była pasażerka toyoty. Pasażerka z ogólnymi potłuczeniami, nie zagrażającymi życiu, została zabrana przez przybyły zespół pogotowia ratunkowego na badania do szpitala. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i odcięciu dopływu prądu w autach, czekaliśmy na wyjaśnienie sprawy przez rawickich policjantów. Po wykonanych czynnościach przez grupę dochodzeniową, pomogliśmy załadować auta na lawety oraz posprzątaliśmy resztki pokolizyjne.Foto dzięki uprzejmości portalu -"rawicz24.pl"

27.09.2015

W niedzielny wieczór tuż po godzinie 20 nasza jednostka została wezwana do pożaru budynku gospodarczego w miejscowości Zaorle (gm. Pakosław). Po dotarciu na miejsce zdarzenia ogniem był już objęty cały budynek. Natychmiast przystąpiliśmy do obrony budynków przylegających oraz do gaszenia bel słomy oraz przyczepy, które znajdowały się w środku. Do działań zostało skierowanych w sumie 6 zastępów straży pożarnej ( 4 jednostki OSP:Pakosław, Zaorle, Szkaradowo, Sowy oraz 2 zastępy z JRG Rawicz). Po wstępnym dogaszeniu bel słomy, przy pomocy sąsiadów i ich sprzętu rolniczego, przystąpiliśmy do usuwania słomy ze stodoły i usunięciu spalonej przyczepy. Dogaszanie słomy odbywało się już na pobliskim polu. Ostatni zastęp OSP zjechał do bazy kilkanaście minut po północy.
Foto dzięki uprzejmości portalu -"rawicz24.pl"

27.08.2015

O godzinie 12.32 zostaliśmy wezwani do pożaru suchych traw na rowie w miejscowości Golejewko. Ogniem było objęte około 500 m2. Pożar udało się szybko ugasić. Po kilku godzinach zostaliśmy ponownie wezwani do Golejewka. Tym razem pożarem było objęte 35 arów ścierniska. Również pożar szybko ugaszono. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia było zaprószenie ognia przez osoby nieznane.

26.08.2015

W nocy dźwięk syreny zbudził Nas do zdarzenia, które miało miejsce na drodze pomiędzy Pakosławiem a Golejewkiem. Przyczyną zdarzenia było zderzenie się samochodu marki opel z sarną. Naszym zadaniem było posprzątanie resztek pokolizyjnych oraz pomoc w załadowaniu auta na autolawetę. Sarna padła natomiast kierowca opla wyszedł z opresji bez szwanku.

09.08.2015

Tuż przed godziną 11.30 zostaliśmy wezwani do pożaru zabytkowego Pałacu w Pakosławiu. Po dojeździe do miejsca zdarzenia i dokładnych oględzinach obiektu okazalo się ,że był to fałszywy alarm. Alarm został załączony przez system przeciwpożarowy, który jest zainstalowany na obiekcie.

07.08.2015

W upalne południe PSK wezwalo nas do pożaru ścierniska w Zaorlu (gm. Pakosław). Po dojeździe okazało się ,że ogniem objęte jest ok.0,5 ha ścierniska. Pożar szybko ugaszono. Na miejscu działali: OSP Zaorle, OSP Pakosław, OSP Szkaradowo oraz JRG Rawicz.

10.07.2015

Zostaliśmy wezwani do kolizji dwóch aut na drodze pomiędzy Pakosławiem a Golejewkiem. Na miejscu zdarzenia okazało się ,że mieszkanka gminy Rawicz nie zachowała należytej ostrożności podczas manewru omijania i doprowadziła do zderzenia z samochodem marki renault, w którym to podróżowała 30-letnia mieszkanka Rawicza. Natychmiast przystapiliśmy do udzielenia 30-latce pomocy medycznej, a po przyjeździe Pogotowia Ratunkowego została ona przewieziona na badania do szpitala, po ktorych okazało się, że ma tylko ogólne potłuczenia ciała. Posprzątaliśmy resztki pokolizyjne i udaliśmy się do bazy.

18.06.2015

Przed południem zostaliśmy poinformowani przez mieszkańców, że na ulicy Leśnej rozciąga się plama oleju o długości około 300 metrów. Po zgłoszeniu do PSK udaliśmy się na miejsce zdarzenia i zaczęliśmy usuwać plamę za pomocą sorbentów i płynów neutralizacyjnych.11.04.2015

W dzisiejsze ciepłe popołudnie zostaliśmy wezwani przez PSK do pożaru nieużytków przy drodze łączącej Osiek (gm. Pakosław) a Borek (gm. Jutrosin). Po dotarciu na miejsce zdarzenia pożarem objęte było okolo 100 m2 traw natomiast ogólny obszar wypalonej trawy wynosił około 200m2. Natychmiast przystapiliśmy do podania wody na obszary palące się a następnie po ugaszeniu przelaliśmy całe pogorzelisko oraz bliskie obszary wkoło w celu uniknięcia ponownego wzniecenia się pożaru. Najprawdopodobniej pożar był skutkiem wypalania suchych traw. Jak widać na nic zdają się apele Straży Pożarnej o nie wypalanie traw, bo grozi to jak widać wybuchem pożaru. W tym przypadku skończyło się to bez strat materialnych, ale są takie przypadki gdzie ginie w nich człowiek.21.03.2015

Dokładnie w samo poludnie zostaliśmy wezwani do pożaru zabytkowego Pałacu w Pakosławiu. Po dojeździe do miejsca zdarzenia i dokładnych oględzinach obiektu okazalo się ,że był to fałszywy alarm. Alarm został załączony przez system przeciwpożarowy, który jest zainstalowany na obiekcie.

19.02.2015

Około godziny 12 zostaliśmy wezwani do pożaru zabytkowego Pałacu w Pakosławiu. Po dojeździe do miejsca zdarzenia i dokładnych oględzinach obiektu okazalo się ,że był to fałszywy alarm. Alarm został załączony przez system przeciwpożarowy, który jest zainstalowany na obiekcie.

15.02.2015

W niedzielny poranek zostaliśmy wezwani do wypadku drogowego na ulicy Dubińskiej w Pakosławiu. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastaliśmy tam przewróconego na dach opla astrę, ktorą podróżował 22 latek z gminy Jutrosin. Na przydrożnym rowie siedział kierowca auta, który podczas wypadku doznał obrażeń głowy. Natychmiast zajęliśmy się zaopatrzeniem ran głowy oraz wsparciem psychicznym poszkodowanego. Po kilku minutach na miejscu wypadku zjawiła się karetka pogotowia, której przekazaliśmy rannego kierowcę. Następnie zajęliśmy się kierowaniem ruchem drogowym oraz sprzątnięciem resztek pokolizyjnych oraz usunięciu płynów eksploatacyjnych. Utrudnienia na trasie Pakosław-Jutrosin trwały około 1 godziny. Na miejscu pracowali także policjanci z rawickiej komendy.
Foto 1,2,3- "Życie Rawicza"; 4,5,6 - dh. Michał Wawrzyniak


05.01.2015

W godzinach południowych zostaliśmy wezwani do kolizji drogowej na drodze powiatowej pomiędzy miejscowością Osiek a Borek k. Dubina. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że na śliskiej drodze kierowca samochodu osobowego nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i wypadł z drogi do pobliskiego rowu , gdzie znalazł się na dachu. Na szczęście nikomu nic się nie stało i kierowca wyszedł bez szwanku. Naszym zadaniem było zabezpieczenia miejsca zdarzenia oraz pomoc przy załadunku auta na lawetę pomocy drogowej. Utrudnienia na drodze trwały okolo 1 godziny.

Akcje ratownicze w 2014 roku


12.09.2014

W dniu dzisjejszym zostaliśmy zadysponowani do udzielenia pomocy mężczyźnie, który upadł podczas jazdy na rowerze w miejscowości Golejewo, ponieważ wszystkie zespoły pogotowia ratunkowego były zajęte. Po dojeździe do miejsca zdarzenia okazało się, że mężczyzna prawdopodobnie dostał ataku padaczki i przewrócił się na ziemię uderzając głową w podłoże, ale zachował oddech oraz przytomność. Natychmiast opatrzyliśmy powstałą w wyniku upadku ranę głowy oraz podaliśmy tlen medyczny oraz okryliśmy go folią "życia". Po kilku minutach udzielenia przez nas pomocy na miejscu zdarzenia pojawaiła się karetka i zabrala mężczyznę do szpitala na badania.

11.08.2014

W dniu dzisiejszym kilka minut po godzinie 16.30 zostaliśmy zadysponowani do pożaru wiaty ze słomą do miejscowości Zmysłowo (gm. Jutrosin). Natychmiast udaliśmy się na pomoc druhom z gminy Jutrosin w walce z szalejącym żywiołem. Po dotarciu na miejsce zdarzenia okazało się, że w ogniu jest wiata ze składowaną tam słomą i sianem. Także do tej wiaty przylegał warsztat, który był także zagrożony spaleniem. Naszym zadaniem było dogaszanie spalonej słomy, która za pomocą ładowarki teleskopowej była wywożona na teren wolny od zagrożenia pożarowego i tam składowana oraz przelewana wodą. W akcji gaszenia brału udział następujące jednostki: JRG Rawicz, OSP Jutrosin, OSP Szkaradowo, OSP Śląskowo, OSP Dubin, OSP Pakosław oraz patrol policji z rewiru dzielnicowych w Pakosławiu.

03.08.2014

W dniu dzisiejszym zostaliśmy wezwani do pożaru drzewa w miejscowości Osiek. Po dotarciu na miejsce zdarzenia okazało się, że pali się wierzba, w którą uderzył piorun podczas burzy. Przystąpiliśmy do gaszenia pożaru. Już po kliku minutach pożar został opanowany i ugaszony.
02.08.2014

W dniu dzisiejszym kilkanaście minut po godzinie 9 zostaliśmy zadysponowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania do zabezpieczenia lądowiska dla helikoptera medycznego. W tym celu udaliśmy się na miejsce wyznaczone na lądowisko w naszej gminie. Jest nim boisko przy hali sportowej. Helikopter ratowniczy podejmował na nim 18-latka, który doznał poważnego urazu ręki na terenie jednego z zakładów stolarskich. Na miejscu pracowali także strażacy z JRG Rawicz.

28.07.2014

Po godzinie 18 zostaliśmy zadysponowani do pożaru stoga słomy w Sielcu Starym (gm. Jutrosin). Po dojeździe do zdarzenia stóg znajdował się już całkowicie w płomieniach, a przyczyną zapalenia było uderzenie pioruna. Naszym zadaniem była ochrona przed rozpstrzenieniem się ognia na pobliskie zboże oraz zlewanie stogu wodą w celu przytłumienia pożaru.

23.07.2014

Kilkanaście minut po południu zostaliśmy zadysponowani do pożaru słomy na polach w okolicach Kubeczek. Po dotarciu na miejsce zdarzenia okazało się, że pożar już opanowano, dzięki szybkiej reakcji mieszkańców, którzy oborali część palącą się od nie palącej oraz podaniu prądów gaśniczych z wozu bojowego OSP Sworowo, które jako pierwsze dotarło do pożaru. Naszym zadaniem było przelanie pogorzeliska oraz schłodzenie podwozia kombajnu, który zbytnio nie ucierpiał. Prawdopodobną przyczyną pożaru było wypadnięcie iskry z maszyny rolniczej. Spaleniu uległo około 70 arów słomy.
21.07.2014

W godzinach popołudniowych doszło do kolizji drogowej pomiędzy Golejewkiem a Golejewem. Kierująca samochodem marki peugeot 206 z nieustalonych przyczyn zjechała na lewy pas jezdni i uderzając w drzewo dachowała autem, blokując całą jezdnię. Autem podróżowały dwie kobiety. Kierująca autem nie doznała zbyt poważnych obrażeń oprócz ogólnych potłuczeń ciała, lecz druga kobieta doznała obrażeń głowy i barku oraz nabawiła się ogólnych potłuczeń ciała. Natychamiast po dotarciu na miejsce zdarzenia przystapiliśmy do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym oraz do zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Obydwie kobiety zostały przewiezione do szpitala przez przybyły na miejsce Zespół Pogotowia Ratunkowego. Na miejsce zdarzenia zadysponowano także 2 sekcje z JRG w Rawiczu oraz na miejscu zdarzenia pracowali policjanci z WRD w Rawiczu.
Foto:"Życie Rawicza"

16.07.2014

Po godzinie 10 zostaliśmy zadysponowani do kolizji drogowej, która miała miejsce na drodze pomiędzy Pakosławiem a Osiekiem. Zderzyły się tam dwa auta. Żadnemu z uczestników kolizji nic się nie stało, tylko samochody zostały mocno uszkodzone. Kierująca samochodem marki mercedes nie zachowała ostrożności i doprowadziła do zderzenia z poprzedzającym ją autem marki seat. Naszym zadaniem było zabezpieczenie miejsca kolizji oraz posprzątanie resztek pokolizyjnych.

08.07.2014

Kilkanaście minut po godzinie 15 gminę Pakosław nawiedziła nawałnica, która jak się poźniej okazało była dość fatalna w skutkach. Burza trwała kilka minut po czym mieszkańcom Pakosławia ukazał się tragiczny widok. Połamane gałęzie zablokowały przejazd kilkoma ulicami, a zwalone drzewa w parku doprowadziły do wprowadzenia zakazu wejścia do niego. Zerwane zostały linie energetyczne przez co, przez kilka godzin mieliśmy brak prądu w całej miejscowości. Naszym głównym zadaniem było odblokowanie zatarasowanych ulic oraz usunięcie niebezpiecznie zwisających konarów drzew. Usuwaliśmy także jedno drzewo, ktore całe szczęście delikatnie się położyło na budynek mieszkalny na ulicy Rolniczej.

07.06.2014

Kilkanaście minut po godzinie 14 zostaliśmy wezwani do pożaru łąki za miejscowością Sowy. Po dotarciu na miejsce pożaru okazało się, że pali się siano na powierzchni około 1 ha. Natychmiast podaliśmy prąd wody w celu zniwelowania przemieszczania się ognia na dalsze połacie łaki. W międzyczasie na miejsce dotarły także jednostki z OSP Sworowo oraz OSP Sowy oraz JRG Rawicz. Pożar udało się bardzo szybko opanować i przystąpiliśmy do przelania pogorzeliska w celu dogaszenia małych zarzewi ognia. Prawdopodobną przyczyną zapalenia się siana było wypadnięcie iskry z tłumika ciągnika.


08.04.2014

Parę minut po godzinie 17.30 zostaliśmy wezwani do kolizji drogowej, która miała miejsce na drodze łączącej Golejewko z Pakosławiem. Zderzyły się tam dwa auta, volkswagen bora oraz volkswagen amarok. Obydwa auta poruszały się od strony Golejewka do Pakosławia. Do zderzenia doszło na łuku drogi, gdy kierowca vw amarok wyprzedzał vw borę, gdy ten chcą skręcić w drogę polną nie upewnił się, czy coś nie wyprzedza jego auta. Po dojeździe na miejsce kolizji okazało się ,że kierowca bory uskarża się na ból obojczyka. Natychmistowo przystąpiliśmy do udzielenia pierwszej pomocy oraz zabezpieczenia miejsca wypadku. Na miejsce wypadku zadysponowano także: JRG Rawicz, OSP Miejska Górka oraz OSP Chojno, Pogotowie Ratunkowe oraz radiowóż policyjny. Utrudnienia na drodze powiatowej trwały około 2 godzin. Naszym zadaniem było:udzielenia I pomocy, zabezpieczenie miejsca wypadku, kierowanie ruchem drogowym, pomoc w załadunku aut na lawety, posprzątanie po kolizji drogowej.


Akcje ratownicze w 2013 roku


10.12.2013

Kilkanaście minut po godzinie 5.00 zostalismy wezwani do pożaru pomieszczenia przerobionego z kotłowni na pokój mieszkalny do miejscowości Sworowo (gm.Pakosław). Już podczas korenspodencji dowiedzieliśmy, że w pomieszczeniu prawdopodobnie znajduje się człowiek. Po dotarciu na miejsce zdarzenia i zabezpieczeniu przystąpiliśmy do gaszenia pokoju. Po bardzo szybkim ugaszeniu pożaru i przeszukaniu pomieszczenia, w kłębach dymu znaleźliśmy leżącego na tapczanie mężczyznę. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon. Był to 56-letni mieszkaniec tego pokoju. Na szczęście ogień nie przedostał się do budynku przylegającego bezpośrednio do pomieszczenia.W wyniku pożaru, spaleniu lub zniszczeniu uległo wyposażenie pomieszczenia. Straty oszacowano na 1 tys. zł. Ze wstępnych ustaleń wynika, iż prawdopodobną przyczyną powstania pożaru mógł był niedopałek papierosa, z którym zasnął poszkodowany. Postępowanie wyjaśniające prowadzi policja wraz z Prokuraturą Rejonową w Rawiczu.
15.11.2013

Około godziny 13.40 zostalismy wezwani przez PSK do wypadku drogowego, który miał miejsce pomiędzy miejscowością Chojno a Miejska Górka. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastaliśmy rozbite 3 auta (opel vectra,citroen berlingo oraz citroen berlingo) ,które uniemozliwiały przejazd tą drogą. Na miejscu zdarzenia pracowała już jednostka OSP z Miejskiej Górki, która zajmowła się kobietą uwięzioną we wraku pojazdu, który na dodatek znajdował się w głębokim rowie kołami do góry. Nasza załoga dołączyła do jednostki z Miejskiej Górki oraz zaczęła udzielać pomocy pozostałym ofiarom wypadku. Na całe szczęscie wszystkie poszkodowane osoby, były przytomne. Na miejsce zdarzenia zadysponowano także helikopter z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, lecz maszyna z Wrocławia wykonywała inne czynności ratownicze a helikopter z Poznania za długo by leciał na miejsce zdarzenia, dlatego też lekarz zdecydował się ,że kobietę która została przy pomocy narzędzi hudraulicznych wyciągnęta z wraku na nosze, o prztransportowaniu jej na SOR do Leszna w tradycyjny sposób. Po przetransportowaniu wszystkich poszkodowanych do szpitala na miejscu zacząła pracować policyjna grupa dochodzeniowa w sprawie ustalenia sprawcy oraz przyczyn wypadku. A nasza jednostka wraz z jednostką z OSP Chojno była odpowiedzialna za zabezpieczenie terenu działań policji oraz za kierowanie ruchem. Droga powiatowa była zablokowana przez blisko 4 godziny. Na miesjcy Zdarzenia pracowały : JRG Rawicz, OSP Miejska Górka, OSP Pakosław, OSP Chojno oraz 3 zespoły pogotowia ratunkowego, 3 radiowozy policyjne oraz 3 autolawety.Ze wstępnych ustaleń policyjnych wynika, iż przyczyną wypadku była nieostrożna jazda jednego z uczestników. Apelujemy zatem do wszystkich kierujących, szczególnie tych z niewielkim stażem za kółkiem, o rozwagę i powstrzymanie się od brawury na drodze. Pamiętajmy – droga to nie tor wyścigowy!


22.09.2013

O godzinie 20.32 zostaliśmy wezwani do pożaru stodoły w miejscowości Dubin (gm.Jutrosin). Natychamist wyruszyliśmy wspomóc druhów z gminy Jutrosin w walce z żywiołem. Po dotarciu na miejsce zdarzenia przystapiliśmy do gaszenia palącej się już stodoły oraz do obrony dwóch przyległych budynków oraz obory. Do walki z żywiołem w sumie przystapiło 10 wozów bojowych w sile 58 strażaków. Po ugaszeniu ognia nasza jednostka została skierowana przez dowódcę akcji ratowniczej do dogaszania zgliszcz oraz słomy, która została wywieziona z pogorzeliska w wyznaczone miejsce, które zostało zlokalizowane nad rzeką. Tam nasza praca polegała na dogaszaniu słomy oraz pilnowaniu aby się ogień nie rozprzestrzenił na suche trawy.Nasza jednostka wróciła do bazy około godziny 00.15

Zdjęcia

30.07.2013

O godzinie 00.52 nasza jednostka została zadysponowana przez PSK do pożaru drzewa przy drodze Konary-Ostrobudki, które zapaliło się podczas uderzenia pioruna. Po dotarciu na miejsce okazało się, że środek drzewa jest zajęty przez ogień. Podaliśmy jeden prąd wody z szybkiego natarcia i po paru minutach ogień został ugaszony.
29.07.2013

Około godziny 18 zostaliśmy wezwani do wypadku drogowego, który zdarzył się w Chojnie. Niezwłocznie udaliśmy się na miejsce zdarzenia. Po dotarciu na miejsce okazało się, że zderzyły się tam 3 auta, gdzie 2 z nich ucierpiały dość mocno. Pasażerka jednego z aut została przewieziona do szpitala na badania, lecz nic groźnego jej się nie stało. Reszcie uczestników nic się nie stało. Policja zakwalifikowała to zdarzenie jako kolizję drogową. Naszym zadniem było zabezpieczenie miejsca wypadku oraz kierowanie ruchem drogowym oraz udzieleni I pomocy poszkodowanym. Utrudnienia w ruchu na tym odciku drogi trwały około 1,5 godziny. Na miejscu pracawali: OSP Pakosław, JRG Rawicz oraz Zespół Pogotowia Ratunkowego.Zdjęcia dzięki uprzejmośći dh.Jarosława Wujka

18.06.2013

O godzinie 5.33 zostaliśmy wyrwani z nocnego snu. Podczas burzy, która we wczesnych godzinach porannych przechodziła przez Pakosław po uderzeniu pioruna w stodołe doszło do zapalenia się konstrukcji dachu. Nie doszło do rozprzestrzenienia ognia, dzięki temu, że właściciel już nie spał i od razu przystąpił do gaszenia zarzewia ognia przy pomocy gaśnicy samochodowej. Po naszym dotarciu przeprowadziliśmy kontrolę dachu czy jeszcze gdzieś nie ma zarzewi ognia oraz usunęliśmy nadpaloną część łaty dachowej. W akcji brała także udział JRG Rawicz.

08.06.2013

W godzinach popołudniowych przez Pakosław przeszły obfite opady deszczu, które trwały około 30 min. Skutkiem tychże opadów było zalanie kilku posesji na terenie miejscowości oraz wdarcie się wody do domów i budynków gospodarczych. Woda wdarła się m. in. do salki gimanstycznej, do korytarza w domu 2-rodzinnym oraz w kilku przypadkach do garaży oraz budynków inwentarskich, gdzie zwierzęta zostały lekko podtopione . W sumie pompowaliśmy wodę na terenie 5 posesji. Akcja trwała w sumie około 3 godzin.

16.04.2013

30 minut po godzinie 12 PSK zadysponowało nas do wypadku drogowego do jakiego doszło na ulicy Podgórze w Pakosławiu. Po dojeździe do zdarzenia okazało się, że na łuku drogi zderzyły się tam dwa samochody marki ranult laguna oraz daewoo tico. Natychamiast podjęliśmy działania ratownicze oraz zabezpieczenie miejsca kolizji. Samochodem marki daewoo kierowała mieszkanka Pomocna (gm. Pakosław) a renault podróżował mieszkaniec powiatu leszczyńskiego. Mieszkankę Pomocna zespół pogotowia ratunkowego zabrał na badania do rawickiego szpitala. Ze wstępnych ustaleń policji wynika ,że kierowca renault podrózował ze zbyt nadmierną prędkością i dlatego wyniosło jego auto na przeciwległy pas. Na miejscu zdarzenia pracowali strażacy z : OSP Pakosław, JRG Rawicz oraz policjanci z rewiru dzielnicowych w Pakosławiu oraz wydziału ruchu drogowego w Rawiczu oraz zespół pogotowia ratunkowego. Akcja trwała około 2 godzin

Zdjęcia

24.03.2013

Tuż po godzinie 12 w niedzielę, 24 marca zostaliśmy wezwani do wypadku drogowego na skrzyżowaniu ulicy Kolejowej z 22-stycznia. Po dotarciu na miejsce okazało się, że zderzyły się tam dwa auta. Mieszkanka Wrocławia nie udzieliła pierszeństwa przejazdu kierującemu reanult laguną, który podróżował od strony Jutrosina w kierunku Rawicza. W efekcie czego doszło do zderzenia, w którym to kobieta została zabrana do szpitala z ogólnymi potłuczeniami ciała. Jej życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo. Zadaniem strażaków było zabezpieczenie miejsca kolizji, udzielenie pomocy poszkodowanym oraz posprzątanie po kolizji drogowej. Utrudnienia na drodze trwały ok. 1,5 godziny. Na miejscu pracowali strażacy z OSP Pakosław oraz JRG Rawicz.

08.03.2013

O godzinie 4.28 ze snu zbudziła nas syrena alarmowa. Dyspozytor z PSK poinformował nas, że pali się dom mieszkalny w miejscowości Zaorle (gm.Pakosław). Niezwłocznie wyruszyliśmy na miejsce zdarzenia. Po dotarciu pod wskazany adres okazało się, że właściciel sam ugasił pożar rozdzielni elektrycznej przy pomocy gaśnicy proszkowej. Pożar powstał prawdopodobnie od zawilgocenia instalacji elektrycznej. Na miejscu zjawili się strażacy z Rawicza, Pakosławia i Szkaradowa. Straty oszacowano na 200 zł.Akcje ratownicze w 2012 roku


28.11.2012

W czasie, gdy nasz druh oraz kierowca wykonywali zadanie gospodarcze, zostali zatrzymani przez robotników wykonywujących roboty ziemne i powiadomieni przez nich, że operator koparki uszkodził nitkę gazociągu. Powiadomiono dyżurnego operacyjego powiatu o zaistniałej sytuacji oraz wezwano pogotowie gazowe. Na miejscu zdarzenia wstrzymano ruch pieszy jak i kołowy.Nastąpiło uszkodzenie nitki gazociągu niskiego ciśnienia.To doprowadziło do niewielkiego wycieku gazu. Strażacy z OSP w Pakosławiu razem z policjantami zabezpieczali teren. Przybyłe na miejsce pogotowie gazowe zabezpieczyło i uszczelniło gazociąg.

15.11.2012

Po godzinie 15 nasza jednostka została wezwana do pożaru bydynku mieszkalnego w miejscowości Chojno. Po dotarciu na miejsce okazało się, że pali się pomieszczenie na piętrze budynku o powierzchni 20 m2. O pożarze poinformował sąsiad właściciela budynku. Strażacy szybko opanowali pożar a nadpalone meble i odzież zostały wyrzucone na podwórko w celu wyeliminowania ponownego rozgorzenia pożaru. Budynek przewietrzono, a straty oszacowano na 1000 zł. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia przez osobę nieletnią. Do akcji wysłano 5 zastępów straży pożarnych:JRG Rawicz; OSP Pakosław; OSP Miejska Górka; OSP Chojno; OSP Słupia Kapitulna.

19.10.2012

Ok. godziny 18.50 w piątek zostaliśmy wezwani przez PSK do pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Ugoda (gm.Rawicz). Na miejsce pożaru łącznie wysłano 7 zastępów ratowniczo-gaśniczych(JRG Rawicz, OSP: Ugoda, Słupia Kapitulna, Zawady, Iźbice, Pakosław, Zielona Wieś). Pierwszą jednostką, ktora zaczęła działania ratowniczo-gaśnicze była jednostka z Ugody. Priorytetem dla niej było ustalenie czy w domu ktoś się znajdował. Na szczęście był on pusty. Następnie zaczeli oni działania gasnicze. Zbudowali oni 2 linie gaśnicze. Jedna była zbudowana od hydrantu a druga ze stanowiska wodnego przy pobliskim stawie.W wyniku pożaru spaleniu badź uszkodzeniu uległy m.in.: stolarka okienna i drzwiowa, instalacja elektryczna, częściowo drewniana konstrukcja dachu, drewniany strop, pokrycie dachu, meble, odzież, sprzęt agd i rtv. Przyczyna powstania pożaru jest obecnie ustalana.Zdjęcia z pożaru mozna zobaczyć na stronie: www.rawicz.psp.wlkp.pl

19.09.2012

O godzinie 10.00 doszło do wypadku drogowego w Pakosławiu na skrzyżowaniu ulic Młyńskiej oraz Kolejowej. Kierowca busa wyprzedzał osobówkę i za późno zauważył, że kierująca daewoo skręca w lewo w ulicę Młyńską. Uderzył w tył jej samochodu i zepchnął go na pobocze. Osobówką podróżowały dwie osoby dorosłe i dziecko, busem - dwóch Anglików. Kierująca samochodem osobowym została odwieziona do szpitala. Na miejscu zdarzenia pracowali strażacy z OSP w Pakosławiu oraz KP PSP w Rawiczu. Utrudnienia w tym miejscu trwały ok. 1 godziny.

21.08.2012

Tuż po godzinie 0.00 strażacy z OSP Pakosław zostali wezwani do powalonego podczas burzy drzewa, ktore tarasowało drogę pomiędzy Golejewkiem a Chojnem. Po dojeździe do miejsca zdarzenia okazało się , że na drodze znajduję się duże drzewo, ktore blokuję całą jezdnię. Przy użyciu pił łańcuchowych strażacy udrożnili drogę i wrócili do bazy. Akcja trwała ok. 1 godziny.

15.07.2012

W niedzielne popołudnie strażacy zostali wezwani do pożaru stodoły w miejscowości Golejewo. W budynek uderzył piorun lecz bardzo szybka reakcja właścicieli zapobiegła pożarowi. Na miejscu pożaru pracowały następujące jednostki: OSP Pakosław, OSP Miejska Górka, PSP Rawicz.

08.06.2012

W samo południe zostalismy wezwani do kolizji drogowej mającej miejsce w samym centrum Pakosławia. Na skrzyżowaniu ulic Kolejowej oraz 22 Stycznia kierująca fordem focusem mieszkanka Płaczkowa nie zauważyła jadącego drogą z pierszeństwem przejazdu ciągnika rolniczego. W wyniku zderzenia auto przewróciło się na prawy bok. Kierująca samochodem jak i też pasażerka auta zostały przetransportowane do Powiatowego Szpitala w Rawiczu. Doznały one ogolnych potluczeń ciała. Działania ratownicze prowadziły dwa zastępy strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pakosławiu oraz Komendy Powiatowej PSP w Rawiczu. Polegały one m.in. na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania akumulatorowego w rozbitym focusie, a także na kierowaniu ruchem drogowym i usunięciu zanieczyszczeń z jezdni.

Zdjęcia dzieki uprzejmości st.kpt. Krzysztofa Skrzypczaka

29.04.2012

W niedzielne samo południe nasza jednostka została zaalarmowana przez PSK do pożaru obiektu gospodarczego w Ostrobudkach. Po dojeździe do miejsca zdarzenia okazało się, że pali się na strychu składowana słoma oraz pryzma obornika składowanego za obiektem. Dzięki szybkiej reakcji członków OSP Ostrobudki pożar zaczęto gasić w tempie błyskawicznym oraz wcześnie wyprowadzono zwierzęta inwentarskie, które były na parterze budynku. Momentalnie zaczęto podawać 3 prądy wody w celu opanowania ognia. A na poddasze budynku weszli członkowie OSP Pakoslaw, OSP Chojno oraz JRG Rawicz w celu wyrzucania spalonej słomy oraz tej która nadal mogla się zapalić. Na miejsce pożaru ściągnięto następujące jednostki straży pożarnej: JRG Rawicz, OSP Pakosław, OSP Ostrobudki, OSP Konary oraz OSP Chojno oraz Pogotowie Energetyczne. Spłonęło ok.10 balotów słomy oraz dach budynku. Prawdopodbną przyczyną pożaru były iskry, które rozniósł wiatr od spięcia kabli lini napowietrznej. Pożar został całkowicie zgaszony po ok. 2 godzinach.

12.04.2012

Tuż przed godziną 15.00 zostalismy wezwani do wypadku drogowego, który zdarzył się w miejscowości Chojno. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastaliśmy rozbite auto. Natomiast kierowca był poza pojazdem, lecz przytomny i logicznie myślący. Odniósł tylko niegroźne obrażenia głowy. Kierowca Został odwieziony do szpitala na podstawowe badania. Naszym zadaniem było opatrzenie rany, zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz kierowanie ruchem drogowym. Przyczyną zdarzenia była śliska jezdnia i nadmierna prędkość. Na miejscu zdarzenia pracowali strażacy z OSP Pakosław, JRG Rawicz, OSP Chojno, policjanci z KPP w Rawiczu oraz Zespół Pogotowia Ratunkowego z Rawicza. Utrudnienia w ruchu trwały ok. 1 godziny.


6.04.2012

W piątkowe popołudnie nasza jednostka została wezwana do pożaru stodoły w miejscowości Szkaradowo (gm. Jutrosin). Po dotarciu na miejsce okazało, że spaleniu już uległa cała połać dachu oraz , że pali się słoma zgromadzona wewnątrz stodoły. Obiekt spłonął niemal doszczętnie. Niezbędna była rozbiórka i dogaszenie dachu, a w zasadzie resztek, które z niego pozostały. W akcji gaszenia brała udział jedna jednostka ratowniczo-gaśnicza z Rawicza oraz sześć zastępów OSP z okolicznych miejscowości m.in. OSP Sowy, OSP Śląskowo, OSP Jutrosin. Możliwe, że doszło do zwarcia instalacji elektrycznej bądź zaprószono ogień przez nieznane osoby.Straty właściciel oszacował na ok.30 tys.zł.


22.03.2012

Tuż przed godziną 14.00 nasza jednostka została zaalrmowana o pożarze dachu na terenie byłej firmy ZPM Majerowicz.Spaliła się płyta obornicka, a płomienie uszkodziły znajdujący się w hali agregat. Ogień wybuchł w skutek źle prowadzonych prac remontowych na dachu hali. Straty oszacowano na 5 tyś złotych.


27.02.2012

W dniu 27.02.2012 roku o godz.11.30 nasza jednostka dostała wezwanie do palącego się dachu w miejscowości Białykał na terenie firmy ZPM Majerowicz. Po udaniu się na miejsce zdarzenia okazało się, że pali się okolo 30 m2 powierzchni dachu. Paliła się izolacja termiczna umieszczona między dwoma warstwami blachy.Ogień udało się szybko ugasić.Część dachu zostala rozebrana. Prawdopodobną przyczyną pożaru była nieszczelność przewodu kominowego.


Zdjęcia dzięki uprzejmości dh.Konrada Jarczewskiego

Strona główna


Akcje ratownicze w 2011 roku


22.11.2011

Pakosławascy strażacy we wtorkowe popołudnie zostali wezwani do pożaru domu jednorodzinnego na ulicy Podgórze w Pakosławiu. Po dotarciu na miejsce okazało się, że w płomieniach jest jedno z pomieszczeń w tymże domu. Po rozpoznaniu okazało się, że zajęlo się biurko wraz z komputerem, który na nim stał. Prawdopodobną przyczyną pożaru bylo zwarcie instalacji elektrycznej. Akcja trwała około jednej godziny.

03.08.2011

Strażacy z naszej jednostki zostali wezwani przez PSK do węża, który znajdował się w oborze jednego z gospodarstw na terenia Pakosławia. Na miejsce przyjechał także weterynarz, żeby ustalić co to jest za gatunek węża. Po oględzinach okazało się, że jest to zaskroniec (Natrix natrix). Strażacy złapali węża do worka, a pożniej wywieźli do lasu, gdzie został wypuszczony na wolność.

28.06.2011

Tuż przed godziną 13 zostalismy zadysponowani do pożaru lasu na granicy województwa wielkopolskiego z dolnośląskim.Pożar najprawdopodobniej powstał na terenie zrębu, a następnie przeniósł się na pobliski młodnik i poszycie w lesie sosonowym. Swoim zasięgiem objął powierzchnię ok. 2,5 ha obszaru administrowanego przez Nadleśnictwo Żmigród. Straty oszacowano wstępnie na 10 tys. zł. Bezpośrednio zagrożone były 2 ha młodnika i ok. 3,5 ha drzewostanu w lesie sosonowym 50-letnim. Akcję strażaków z powietrza wspierał samolot gaśniczy,który na teren pożaru dokonał 2 zrzutów wody. Działania trwały przez ponad 7 godzin.

03.06.2011

Dnia 3 czerwca tuż po godzinie 14 zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego w miejscowości Ostrobudki. Już w czasie dojazdu do miejsca zdarzenia w czasie korenspodencji między nami a PSK usłyszeliśmy,że jest już jedna ofiara śmiertelna. Po dojeździe zasataliśmy samochód osobowy, który stał obok wjazdu do posesji. Nieopodal jego na trawniku leżała kobieta, która z relacji świadków, którzy wyciągneli ją z samochodu dawała jeszcze oznaki życia. Natychmiast przystąpiliśmy do resustytacji krążeniowo oddechowej.Lekarz pogotowia przybyły na miejsce stwierdził zgon młodej kobiety pochodzącej z Pępowa.Szans na przeżycie nie miał także 22-letni mieszkaniec Nowego Sielca. Świadkowie, którzy przybyli na miejsce postawili auto na koła ponieważ po odbiciu się od betonowego mostka przekoziołkowało i zatrzymało się na prawym boku. Prawdopodobną przyczyną wypadku była nadmierna prędkość oraz niezapięte pasy bezpieczeństwa. Autem podróżowały 4 osoby. Kierowca i pasażer, który podróżował na siedzeniu za nim nie odniesli poważniejszych obrażeń ciała. Ofiary siedziały po prawej stronie samochodu. Na miejscu zdarzenia pracowali: strażacy z OSP Pakosław, OSP Miejska Górka, JRG Rawicz, 2 zespoły pogotowia ratunkowego, policjanci, prokurator,biegły lekarz sądowy oraz pracownicy zakładu pogrzebowego. Akcja trwała około 3 godzin.

21.04.2011

Jednostka z Pakosławia została zadysponowana do kolizji mającej miejsce w Chojnie. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się ,że zderzyły się samochód osobowy z ciągnikiem rolniczym. Samochód terenowy jadąc od strony Miejskiej Górki nie ustapił pierszeństwa przejazdu w wyniku czego uderzył w bok ciągnika rolniczego. Strażacy z Pakosławia udzielili I pomocy oraz zabezpieczyli miejsce kolizji. Droga była zablokowana przez około 1 godzinę. Na miejscu pracowali strażacy z Pakosławia oraz JRG Rawicz.

24.03.2011

Strażacy z Pakosławia zostali zawezwani do kolizji w miejscowości Chojno. 46-letni mieszkaniec gminy Pakosław jadący ciągnikiem rolniczym na skrzyżowaniu dróg w Chojnie nie ustapił pierwszeństwa przejazdu i uderzył w peugeota 106, którym jechała 33-letnia rawiczanka. Sprawcę kolizji ukarano mandatem.Strażacy zabezpieczyli miejsce kolizji oraz sprzątnęli po niej.

12.03.2011

O godzinie 15.45 OSP Pakosław została zadysponowana przez PSK do kolizji drogowej na końcu ulicy Dubińskiej w stronę do Jutrosina. Mieszkaniec gm.Pakosław skręcając na jedną z posesji w dość dziwny sposób doprowadził do zderzenia z samochodem marki seat toledo, który w wyniku uderzenia w mostek przekoziołkował się na dach. Strażacy z Pakosławia udzielili I pomocy poszkodowanemu z seata toledo oraz zabezpieczali miejsce kolizji oraz sprzątali po niej.

03.03.2011

Tuż przed godziną 19 strażacy z Pakosławia zostali poinformowani o kolizji drogowej do której doszło w Osieku przy remizie OSP Osiek. Mieszkanka gm. Jutrosin prowadząc fiata seicento, chcąc skręcić w lewo wymusiła pierszeństwo na kierującym peugeot boxer mieszkańcem Domaradzic. W skutek czego doszło do kolizji między autami. Kierującą fiatem zabrano do szpitala na obserwację. Zadaniem zastepu z Pakosławia było udzielenia I pomocy oraz zabezpieczenia i posprzątanie miejsca akcji.

11.01.2011

Strażacy z Pakosławia zostali zadysponowani do zlikwidowania przecieku w wale na rzece Orli w okolicach Kubeczek (gm.Pakosław) oraz zlikwidowania zatoru lodowego,który utworzył sie przy tamie nieopodal przecieku. Akcja trwała ok.2 godzin.

Akcje ratownicze w 2010 roku


12.12.2010

Strażacy z Pakosławia zostali powiadomieni sms-owo o zalaniu kotłowni u jednego z mieszkańców Pakosławia. Po dotraciu na miejsce zastali tam zalaną kotłownię. Woda sięgała wysokosci ok.30 cm. Strażacy w celu usunięcia wody użyli pompy pływającej. Akcja trwała ok.1 godziny.

26.11.2010

O godzinie 3.35 strażacy z Pakosławia zostali zaalarmowani do pożaru samochodu na jednej z posesji w Ostrobudkach (gm.Pakosław). Po dotarciu na miejsce zdarzenia strażacy zasatli częściowo już ugaszony samochód marki volswagen golf III jedengo z domowników, na której to posesji wybuchł pożar. Spaleniu uległa całkowicie komora silnika oraz z powodu wysokiej temperatury pękła przednia szyba w samochodzie. W akcji gaśniczej brał zastęp strażaków z OSP Pakosław oraz JRG Rawicz.

25.10.2010

Tuż przed godziną 22 strażacy z jednostki OSP Pakosław zostali wezwani do kolizji drogowej na skrzyżowaniu w Golejewku (gm. Pakosław). Po dotarciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali 2 rozbite auta, które tarasowały jeden pas drogi powiatowej. Natychamiast przystapili do udzielenia pomocy przedmedycznej kierowcy forda fiesty, który skarżył się na bol głowy. Natomiast kierowcy volvo nic się nie stało. zadaniem strażaków było udzilenie pomocy przedmedycznej, zabezpieczenia miejsca kolizji oraz kierowanie ruchem drogowym. akcja trwała około 1 godziny.

12.08.2010

Tuż po godzinie 2.00 strażacy z OSP Pakosław zostali wezwani do pożaru dwóch palących się przyczep z balotami do miejscowości Osiek. Po dotarciu na miejsce pożaru zastali oni palące się baloty w ilości około 35 sztuk. Natychmiast przystąpili do gaszenia pożaru, ponieważ zagrażał on rozprzestrzenieniem się na tereny leśne. Sytuacja została szybko opanowana. W akcji gaszenia pożaru brały udział jednostki: OSP Pakosław, OSP Sowy, OSP Osiek oraz JRG Rawicz. Akcja dogaszania trwała do godzin wczesnoporannych.

04.08.2010

O godzinie 9.43 strażacy z jednostki OSP Pakosł‚aw zostali wezwani do wypadku na drodze powiatowej pomię™dzy Golejewkiem i Pakosł‚awiem. Na miejscu zdarzenia strażacy zastali rozbity samochód marki seat ibiza wraz z kierowcą… w ś›rodku oraz samochód ciężarowy, który był‚ także uczestnikiem zdarzenia. Natychamist przystą…pili do oceny wstępnej poszkodowanego oraz do zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Poszkodowany skarżył‚ się™ na ból w jamie brzusznej oraz ból kolan. Na miejsce zdarzenia został‚a zadysponowana karetka pogotowia ratunkowego która przetransportował‚a poszkodowanego do szpitala. Kierowcy ciężarówki nic sie nie stał‚o. Z ustaleń„ policji wynika, że kierowca seata najechał‚ na tył‚ samochodu ciężarowego. Ruch na drodze był utrudniony przez około 2 godziny.

28.06.2010

Kilkanaś›cie minut po godzinie 20 do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłyneł‚o zgł‚oszenie o toną…cym mężczyźnie nad zbiornikiem retencyjnym "Pakosł‚aw". Natychmiast do tego zdarzenia został‚a zadysponowana jednostka OSP Pakosł‚aw oraz OSP Szkaradowo, która na swoim wyposażeniu posiada łódź ratunkową…. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali mężczyznę™ leżącego na plaży. Został‚ on wycią…gnię™ty z wody przez grupę™ przypadkowych chłopaków, którzy byli na miejscu. Natychmaist strażacy przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ponieważ chłopak nie dawał‚ żadnych oznak życia. Do przyjazdu zespoł‚u pogotowia ratunkowego mineło kilkanaś›cie minut w cią…gu, których strażacy nadal reanimowali topielca™. Po przyjeździe karetki pogotowia lekarz nadal prowadził‚ resuscytację™, która dał‚a efekt po okolo 45 minutach, kiedy to chłopak odzyskał‚ oznaki życia i w stanie ciężkim został‚ przewieziony do szpitala. Po paru dniach mężczyzna zmarł w rawickim szpitalu.

19.04.2010

W godzinach popoł‚udniowych strażacy z OSP Pakosł‚aw zostali poinformowani o palą…cym się™ drzewie przy drodze z Pakosł‚awia do Rawicza. Natychmiast wyruszyli na miejsce pożaru. Po dotarciu okazał‚o się™, że pali się™ duży pień„ drzewa. Po podaniu prądu wody pożar został‚ natychamistowo ugaszony.

03.04.2010

W przedświąteczną… sobotę™ o godzinie 13.32 jednostka z Pakosł‚awia został‚a powiadomiona przez PSK o pożarze stodoł‚y w miejscowoś›ci Ostrobudki(gm. Pakosł‚aw). Natychamiast ochotnicy wyruszyli na miejsce akcji. Po dojeździe do pożaru, ogień„ obejmował‚ już poddasze oraz strawił‚ juz dość‡ dużą… część‡ dachu stodoł‚y. Na poddaszu znajdował‚a się™ sł‚oma w balotach. Natychamiast strażacy przystąpili do gaszenia palą…cego się™ dachu oraz poddasza. Po opanowaniu sytuacji strażacy zaję™li się™ pomocą… przy ł‚adowaniu ocalał‚ego zboża na przyczepy, a nastę™pnie wywożeniem spalonej i nadal się™ tlą…cej sł‚omy na bezpieczny teren. Dach po dogaszeniu i wywiezieniu sł‚omy trzeba był‚o cz궛ciowo rozebrać‡. Na miejscu pracowali strażacy z OSP: Pakosł‚aw, Konary, Sł‚upia Kapitulna oraz Ostrobudki oraz ciężki wóz gaś›niczy z JRG Rawicz oraz mieszkań„cy Ostrobudek, którzy użyczyli sprzę™tu do wywożenia zboża oraz palącej się sł‚omy

01.04.2010

O godzinie 18.14 w Pakosławiu zawył‚a syrena, która bynajmniej nie był‚a prima aprilisem. PSK powiadomił‚o nas o awarii pieca u jednego z mieszkanców miejscowoś›ci Pakosław. Natychamiast na miejsce zdarzenia wyruszył‚ jeden zastęp ochotników. Po dotarciu na miejsce zdarzenia oraz rozpoznaniu okazał‚o się™, że z powodu zbyt wysokiej temperatury wody w kotle centralnego ogrzewania, rozszczelnił‚a się rurka miedziana, która spowodował‚a wyciek dużej ilości pary w pomieszczeniu kotł‚owni. Zadaniem strażaków był‚o przewietrzenie pomieszczenia kotł‚owni oraz otwarcie zaworów, co spow‚odowało szybkie opadnięcie temperatury w instalacji C.O.

23.02.2010

Okoł‚o godziny 13 jednostka z Pakosławia został‚a wezwana przez PSK do pożaru warsztatu samochodowego w miejscowoś›ci Chojno. Po przybyciu na miejsce pożaru, strażacy zauważyli ogień„ w jednym z pomieszczeń„ warsztatu oraz na dachu obiektu. Po natychamiastowym zbudowaniu dwóch lini gaś›niczych nastąpił‚o gaszenie obiektu od strony frontowej, a strażacy z innych jednostek zbudowali linie gaś›nicze od tylnej strony obiektu. Ogień„ został‚ opanowany w cią…gu klikunastu minut i nie zagrażał‚ już budynkom znajdującym sie w bezpoś›redniej bliskoś›ci palą…cego sie obiektu. Akcja gaś›nicza trwał‚a okoł‚o 2 godzin, po czym przystapiono do rozbiórki dachu. Prawdopodobną… przyczyną powstania pożaru był‚a nieszczelność‡ przewodu kominowego. W akcji gaś›niczej brał‚y udział‚ 4 jednostki straży pożarnej: OSP Pakosł‚aw; JRG Rawicz(2 wozy); OSP Chojno.

21.01.2010

O godzinie 20.15 jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej został‚a zadysponowana przez Powiatowe Stanowisko Kierowania do pożaru pomieszczenia gospodarczego w miejscowoś›ci Kubeczki(gm.Pakosł‚aw). Po przybyciu na miejsce zdarzenia ochotników, zauważyli oni, że palż… się™ resztki sł‚omy oraz siana w pomieszczeniu gospodarczym. Pożar został‚ szybko opanowany, a to dzię™ki mieszkań„com Kubeczek, którzy za pomocą… węży podłą…czonych do hydrantu zapobiegli dalszemu rozprzestrzenieniu ognia. Na miejscu pracowali ochotnicy z Pakosł‚awia, Zawad i Sworowa oraz ciężki wóz gaś›niczy z Komendy Powiatowej Pań„stwowej Straży Pożarnej. Straty oszacowano na 1 tys. zł, a prawdopodobną… przyczyną pożaru był‚o wydobycie się™ iskier z nieszczelnego przewodu kominowego.

09.01.2010

O godzinie 17.50 strażacy z jednostki OSP Pakosław zostali wezwani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania do usunięcia drzewa, które zatarasował‚o drogę pomiędzy miejscowością… Sowy a miejscowością Sworowo. Akcja usuwania drzewa trwał‚a ok.1 godziny.

Akcje ratownicze w 2009 roku


07.09.2009

O godzinie 2.56 strażacy-ochotnicy zostali wezwani do pożaru trocin na strychu budynku gospodarczego w Pakosławiu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia, właœciciel nieruchomoœci oznajmił, że to jest niewielki pożar i sam już zdšrzył ugasić płomienie. Zadaniem strażaow było dogasić pożar oraz zabezpieczyć przed ponownym pojawieniem sie pożaru na strychu. Akcja gaœnicza trwała okolo 2 godzin

28.07.2009

Po południu dnia 28 lipca jednostka z OSP Pakosław została zadysponowana do pożaru kotłowni w miejscowoœci Pakosław. Po przybyciu na miejsce akcji strażacy zauważyli wydobywajšcy sie duszšcy dym z pomieszczenia, w którym znajdował się piec centralnego ogrzewania. Strażacy przy użyciu aparatów ochrony dróg oddechowych weszli do œrodka i podali jeden pršd wody. Prawdopodobnš przyczynš pożaru było wypadnięcie iskry z pieca C.O. na łatwopalne materiały, które były bezpoœrednio przy nim. Akcja gaœnicza trwała około 1,5 godziny.

25.07.2009

W sobote zastęp z jednostki OSP Pakosław został wezwany do palšcych się sadz w kominie w miejscowoœci Chojno. Akcja gaœnicza trwała około 1 godziny.

23.07.2009

Kolejna nawałnica przeszła przez powiat rawicki w dniu 23 lipca br. Poczyniła ona jeszcze większe spustoszenia niż ta która była dzień wczeœniej. W całym powiecie rawickim strażacy byli wzywani do usuwania drzew z zatarasowanych dróg oraz usuwania ich z domów lub budynków gospodarczych. Jednostka OSP Pakosław dnia 23 lipca usuwała skutki nawałnicy do godziny 24, a w dniu 24 lipca do godziny 22. W całym powicie strażacy interweniowali około 200 razy.

22.07.2009

Tuż przed godzinš 17 przez powiat rawicki przetoczyła się groŸna nawałnica wraz z wyładowaniami atmosferycznymi. W gminie Pakosław zostały powalone 4 drzewa, które tarasowały drogi. Ze skutakmi nawałnicy strażacy z OSP Pakosław walczyli przez około 2,5 godziny. W całym powicie strażacy interweniowali około 20 razy.

18.07.2009

W sobotę o godzinie 20.43 strażacy z jednostki w Pakosławiu zostali zadysponowni przez Powiatowe Stanowisko Kierowania do płonšcego samochodu osobowego w Chojnie (gm.Pakosław). Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zauważyli płonšcy samochód marki fiat punto I. Ogień znajdował sie pod pokrywš silnika oraz już znajdował się pod autem. Strażacy natychmiastowo podali 1 pršd wody pod pokrywę silnika oraz pod samo auto. Spaleniu uległa pokrywa silnika częœć karoserii oraz nadpaleniu uległo wnętrze samochodu. Na miejscu zdarzenia pracowały 3 zastępy straży pożarnej: OSP Pakosław, JRG PSP Rawicz oraz OSP Chojno.Akcja ratownicza trwała okolo 1 godziny.

25.06.2009

Dokładnie o północy z 24/25 czerwca br. strażacy z jednostki w Pakosławiu zostali wezwani do pożaru budynku mieszkalnego w Góreczkach Wielkich(gm. Pakosław). Po dotarciu na miejsce okazało się, że palš się materiały łatwopalne na poddaszu budynku. Zanim na miejscu zdarzenia pojawili się strażacy to domownicy wraz z sšsiadami sami podjęli próbę ugaszenia pożaru. W czasie gaszenia właœciciel mieszkania zatruł się dymem. Udzielono mu I pomocy medycznej, a następnie przekazano pod opiekę lekarza.W akcji gasniczej brali udział strażacy z OSP Pakosław, OSP Góreczki Wielkie, OSP Jutrosin, OSP Konary oraz JRG Rawicz. Nadpaleniu uległa drewniana konstrukcja dachu oraz zniszczyło się kilka płyt etrnitu. Straty materialne wyniosły ok.3 tys. złotych.
31.05.2009

Dnia 31 maja strażacy z OSP Pakosław usuwali powalone przez wichurę drzewo, które zatarasowało drogę pomiędzy Ostrobudkami a Konarami. Działania zastępu polegały na usunięciu drzewa z drogi oraz posprzštaniu miejsca zdarzenia.

19.05.2009

We wtorek 19 maja br. 50-letni mieszkaniec Opalenicy jadšc busem, nie zachował bezpiecznej odległoœci za jadšcym przed nim fiatem brava. Kiedy kierowca fita przyhamował, kierowca busa nie zauważył tego manewru i aby uniknšć zderzenia skręcił w prawo uderzajšc w wiatę przystankowš i przydrożne drzewo. Kierowcę oraz pasażera busa z obrażeniami odwieziono do szpitala. Na miejscu zdarzenia pracowali strażacy z OSP Pakosław. Utrudnienia na drodze Pakosław-Rawicz trwały okolo 2 godzin.

03.05.2009

W niedzielne przedpołudnie około godziny 11.30 strazacy z Pakosławia zostali wezwani do pożaru lasu niedaleko wsi Sworowo. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strazacy przystšpili do gaszenia œciólki leœnej na obszarze ok. 14 arów. Do gaszenia zostali także zawezwani strażacy ochotnicy ze Sworowa, Sów oraz strażacy z KP PSP Rawicz. Akcja gaœnicza trwała okolo 2,5 godziny. Na miejscu pogorzeliska zostało OSP Sworowo, żeby pilnować aby ogień na nowo nie powstał. APELUJEMY DO WSZYSTKICH O OSTROŻNOŒĆ. W LASACH PANUJE SUSZA I NAWET NAJMNIEJSZA ISKRA MOŻE WYWOŁAĆ NIEBEZPIECZNY POŻAR. LAS ROŒNIE DLUGO-PALI SIE SZYBKO

27.04.2009

Około godziny 17.30 strażacy z OSP Pakosław zostali wezwani do kolizji dwóch samochodów na skrzyżowaniu ulic Młyńskiej i Kolejowej.Po przyjeŸdzie na miejsce zdarzenia ochotnicy usunęli kawalki szkła oraz zlikwidowali plamę oleju, który wyciekł z uszkodzonych pojazdów. APELUJEMY O OSTROŻNOŒCI I ROZWAGĘ NA DROGACH.

25.01.2009

W niedziele, 25 stycznia tuż po godzinie 14.30 strażacy z Pakosławia otrzymali wezwanie do wypadku motocyklisty w miejscowoœci Zielony Dšb. Natychmiast po otrzymaniu zgloszenia strażacy udali sie na miejsce zdarzenia. Po przybyciu na miejsce strażacy zastali rannego motocyklistę, który był już opatrywany przez Zaspół Pogotowia Ratunkowego. Ochotnicy z Pakosławia zabezpieczyli miejsce wypadku oraz kierowali ruchem samochodów na tym odcinku. Następnie po oględzinach miejsca zdarzenia przez Policję zneutralizowali płyny, które wyciekły z motoru. Utrudnienia na drodze Rawicz-Jutrosin trwały ok.2 godzin.

03.01.2009

Dnia 03.01.2009 po godzinie 11 strażacy z jednostki w Pakosławiu otrzymali wezwanie do pożaru na cmentarzu w Golejewku. Po dotarciu na miejsce, zauważyli, że pali sie kontener na œmieci. Akcja trwała ok. 1 godziny.

Akcje ratownicze w 2008 roku


20.01.2008

NietrzeŸwy kierujšcy polonezem najechał na opla astrę zaparkowanego na ulicy Podgórze w Pakosławiu. Kierujšcy zbiegł z miejsca zdarzenia. Zadaniem strażaków z OSP Pakosław było zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz usunięcie skutków kolizji.

25.01.2008

W Pakosławiu na ulicy Dubińskiej zderzyły sie dostawcze iveco i opel astra. Przybyli na miejsce strażacy udzielili pierwszej pomocy medycznej rannej 19-letniej mieszkance Dubina i zabezpieczyli miejsce wypadku.

10.03.2008

W poniedziałek o godz.20.00 doszło do zdarzenia drogowego w miejscowoœci Golejewko( gm. Pakosław). Zderzyły sie 3 samochody-fiat, renault oraz mercedes(laweta). W wyniku zderzenia ucierpiał kierowca renault, który został odwieziony do szpitala. Zadaniem strażaków z OSP Pakosław było zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz usunięcie skutków kolizji.

25.05.2008

W niedziele około godz. 17.00 dostaliœmy wezwanie do zdarzenia drogowego.które miało miejsce na drodze Pakosław-Dubin w miejscowoœci Osiek. Zderzyły sie 2 samochody:vw golf III oraz seat cordoba.W wyniku wypadku do szpitala zostalo odwiezionych 6 osób. Zadaniem strażaków z OSP Pakosław było udzielenie I pomocy przedmedycznej oraz zabezpiecznie miejsca zadarzenia oraz usunięcie skutków wypadku.

24.06.2008

We wtorek, 24 czerwca 2008 r. kilka minut przed godz. 18 - tš w Pakosławiu na ul. Leœnej, w trakcie transportu, na przyczepie zapaliło się zbalotowane siano. Szybka reakcja traktorzysty zapobiegła zniszczeniu cišgnika i przyczep. W momencie, gdy pożar został wykryty, mieszkaniec Rozstępniewa natychmiast rozczepił przyczepy oraz cišgnik i przystšpił do zrzucania balotów na drogę. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pakosławiu przy pomocy wody schłodzili przyczepę oraz ugasili pożar. Akcja trwała ok. 3 godzin. Straty powstałe w wyniku pożaru oszacowano wstępnie na 800 zł. Wszystko wskazuje na to, że przyczynš pojawienia się ognia była iskra z tłumika cišgnika rolniczego, która upadajšc na siano spowodowała jego zapalenie. APELUJEMY DO WSZYSTKICH ROLNIKÓW, ABY DOKONALI PRZEGLĽDU STANU TECHNICZNEGO WYKORZYTYWANEGO NA CO DZIEŃ SPRZĘTU, W TYM SZCZEGÓLNIE UKŁADÓW WYDECHOWYCH MASZYN ROLNICZYCH. NIE SZCZĘDMY PIENIĘDZY NA URZĽDZENIA ZABEZPIECZAJĽCE PRZED POŻAREM. SĽ ONE PO TO, ABY NASZ WYSIŁEK, CZAS I WNIESIONY WKŁAD MATERIALNY W JEDNEJ CHWILI NIE ZOSTAŁ UTRACONY.

28.06.2008

Strażacy z Pakosławia i Rawicza gasili pożar œcierniska i przyczepy ze słomš. Zdarzenie miało miejsce w Osieku.Prawdopodobnie przyczynš zdarzenia było wypadnięcie iskry z tłumika cišgnika rolniczego. Straty oszacowano na 1 tys zł.

28.07.2008

Po przybyciu na miejsce OSP Chojno stwierdzono że, pali się słoma po kombajnie oraz prasa do słomy. Przed przybyciem straży próbę ugaszenia pożaru prasy przy pomocy gaœnicy podjšł właœciel Bezpoœrednio zagrożone pożarem było ok.4ha pszenicy na pniu. W akcji uczestniczyli strażacy z KP PSP w Rawiczu oraz z OSP Chojno, Pakosław, Miejska Górka i Sobiałkowo. Zaalarmowano też OSP w Słupi Kapitulnej, ale z uwagi na to że pożar udało się w miarę szybko opanować, jednostkę tš zawrócono do bazy. W trakcie prowadzenia działań przy użyciu cišgnika z pługiem oborano palšcy się obszar. . Na skutek pożaru ucierpiała prasa, spaliło się też ok. 0,1 ha słomy. Pożar powstał ok. godz.11.Akcja trwała godzinę. Prawdopodobna przyczyna to zatarcie łożyska w prasie. Informacja dzieki uprzejmoœci PSP Rawicz

15.11.2008

Dnia 15 listopada w miejscowoœci Golejewko zderzyły sie czołowo dwa samochody osobowe- nissan micra oraz seat ibiza. W wyniku zderzenia ucierpieli kierowcy obydówch samochodów i zostali odwiezieni do szpitala. Na miejscu pracowały ekipy PSP Rawicz oraz OSP Pakosław. Zadaniem strażaków z OSP Pakosław było zabezpiecenie miejsca kolizji, usunięcie skutków zdarzenia oraz kierowanie ruchem drogowym.

Strona główna